Како да го подготвите познатиот коктел „Куба Либре“

Еден од најосвежителните коктели кои сигурни сме дека ќе бидат дел од вашиот избор ова лето е познатиот коктел „Cuba Libre“.

Ако неговиот специфичен вкус ве примамува почесто да го консумирате, тогаш ви препорачуваме да го подготвите и во домашни услови. Ќе се изненадите, но неговата подготовка е исклучително лесна и брза.

За подготовка на овој коктел потребни ви се следниве производи:

– 100 милилтри Кока Кола
– 50 милилитри бел рум
– 1 зелен лимон
– мраз

Начин на подготовка:

Едноставно, во висока чаша ставете неколку коцки мраз. Потоа додајте го румот и Кока колата. На крај додадете и сок од половина лимон. Останатата половина употребете ја за декорација.

На здравје!

Likes:
0 0
Views:
187

Leave a Reply

Your email address will not be published.