Најефикасниот чај кој го регулира нивото на хормоните

Пролетта е одличен период од годината кога можете да ги искористите благодетите што ни ги нуди природата, особено во насока на лекување или превенција од одредени заболувања.

Проблемот со хормоналниот дисбаланс можете многу лесно да го решите благодарение на лековитиот напиток подготвен од листови од малина.

Медиинските истражувања одамна потврдиле дека малината делува благотворно врз нивото на хормони во женскиот организам, а дополнително, делува превентивно против полипи на матката.

Бидејќи ги зајакнува мускулите на матката, овој чај се препорачува и за трудници.

За неговата подготовка потребни ви се педесетина грама свежи листови од малина. Овој период од годината е иделано време да се снабдите со оваа состојка.

Свежите листови прелијте ги со 300 милилитри зовриена вода. Оставете да отстојат околу половина час, а потоа со помош на цедалка процедете. Ладниот чај пријте го два пати во текот на денот, во количина поделена на две идентични половини.

Likes:
0 0
Views:
51
Article Categories:
ЗДРАВЈЕ

Leave a Reply

Your email address will not be published.