Запалете ловоров лист и излезете од собата – ефектот ќе ве воодушеви

Ловоровиот лист традиционално се користи како аналгетик, антидепресив, поседува антиконвулзивно и антиинфламаторно дејство. Оваа билка, исто така, поседува исклучително силни антибактериски и антигабични својства, делува позитивно при одржување на оптималното ниво на срцевиот ритам, нивото на глукоза и холестерол во крвта како и при намалување на крвниот притисок.

Сепак, науката докажала дека ловоровиот лист е природно средство број еден кога станува збор за лекување на несоницата, честите промени во расположението и пренагласената чувствителност, како и изложеноста на хроничен стрес.

Затоа, доколку сте лошо расположени, се чувствувате тажни и немате волја за ништо запалете неколку ловорови листа на едно парче алуминиумска фолија. Затворете ги сите прозорци и врати и оставете ги да горат на безбедна локација околу десетина минути. Во меѓувреме излезете од просторијата.

Кога ќе се вратите, пробајте да се релаксирате уживајќи во пријатниот мирис што ќе ве заплиска уште на вратата. Легнете, дишете длабоко и оставете ја оваа корисна билка да го заврши својот дел од работата.

Likes:
0 0
Views:
37
Article Tags:

Leave a Reply

Your email address will not be published.