Како да подготвите чоколадни пуканки

Вкусот од нашето детство можете да го постигнете полесно отколку што си мислите.

Потребни ви се следниве производи:

  • 200 грама шеќер
  • 100 грама путер
  • 100 грама млечно чоколадо

и секако пуканки подготвени во SEVERIN Апарат за пуканки кој можете да го најдете во понудата на One Stop Shop!

Подготовката е многу едноставна.

Во поголемо тенџере на умерен оган стопете го шеќерот додека добие боја на карамел, а потоа додадете го путерот и чоколадото. Состојките добро мешајте ги се додека не се растопат во целост.

Потоа тргнете го садот од оган и внатре ставете ги пуканките. Енергично мешајте додека не се чоколадизираат. Оладените пуканки промешајте ги со рака, за да се одлепат една од друга.

Likes:
0 0
Views:
50

Leave a Reply

Your email address will not be published.