Подуеност во стомакот – постои едноставен начин како да си помогнете

Честото создавање на гасови и непријатното чувство на подуеност во стомакот може да ги решите на многу едноставен начин.

Лекот е во умерената мешавина на сода бикарбона и млака вода.

Овој природен лек делува исклучително брзо и ја намалува количината на желудочни киселини во дигестивниот тракт чиј вишок е тесно поврзан со појавата на прекумерна количина на гасови.

Растворете една кафена лажичка сода бикарбона во 200 милилитри млака вода ( внимавајте водата да не биде ниту претопла ниту пак ладна ) заедно со прстофат мелен ѓумбир, а потоа добро промешајте и испијте ја течноста одеднаш.

Веднаш ќе ги почувствувате алкалните дејства на содата кои значително ќе ви го олеснат овој непријатен проблем.

Leave a Reply

Your email address will not be published.