За нега на чувствителната кожа подгответе крема од кокосово масло

Кој пробал – знае! Ова е навистина чудотворна домашна крема која првенствено е наменета за сите оние луѓе кои имаат чувствителна кожа која е подложна на иритации и појава на акни.

Она што ја прави ефикасна оваа природна крема е лауринската киселина ( масна киселина која е составен дел од мајчиното млеко ). Таа делува позитивно врз здравјето на кожата на тој начин што го забавува појавувањето на брчки и предвременото стареење, а помага и во лекување на разни кожни болести пред се псоријаза.

За да направите „вистинска магија во мало пакување“  потребни ви се само две состојки:

50 грама нерафинирано кокосово масло

половина супена лажица сода бикарбона

Кога ќе ги промешате овие две состојки ќе направите моќна комбинација која одлично помага при лекување на акни, црвенило и лузни на кожата.

Домашната крема чувајте ја во стаклен сад на темно и ладно место.

Likes:
0 0
Views:
42
Article Categories:
УБАВИНА

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *