Рецепт за сутлијаш-ароматичниот десерт од нашето детство

Кремаста и мека основа, опојна арома на цимет и чоколадо-неговото височество СУТЛИЈАШ!

За подготовка на овој традиционален десерт потребни ви се следниве состојки:

Сите состојки кои ви се потребни за подготовка на овој десерт можете да ги најдете на One Stop Shop  – повеќе од супермаркет!Начин на подготовка:

Во подлабок сад налејте ги млекото и водата, а потоа ставете го оризот. Оставете го оризот да отстои во течноста околу половина час ( се намалува времето за подготовка, вкусот е поинтензивен, а структурата покремаста ). На крајот, додадете ги циметот, шеќерот и рум шеќерот. Промешајте.

Потоа, започнете да го варите оризот на тивок оган со постојано мешање за да не се залепи на дното од садот. Откако ќе се свари пресипете го во помали садови ( чашки или  длабоки десертни стаклени чинии ). Декорирајте по желба.

На здравје!

.

Likes:
0 0
Views:
91
Article Tags:
Article Categories:
ХРАНА

Leave a Reply

Your email address will not be published.