Рецепт: Како да подготвите кари сос

Идеален прелив за вашите омилени тестенини или можеби во комбинација со ориз и пилешко месо. Овој пат се одлучивме за основната варијанта на овој превкусен прелив.

Потребни состојки:

Сите производи кои ви се потребни за подготовка на овој сос ќе ги најдете на One Stop Shop-најголемиот онлајн супермаркет!

Подготовката е многу едноставна.

Кромидот и лукот исецкајте ги на многу ситни парчиња. Доколку не сте во можност рачно да го направите тоа, употребете електричен сецко.

Во сад на оган налејте малку растително масло и пропржете го зеленчукот. Откако убаво ќе омекне, додадете го кремот за готвење и кари зачинот. Додадете и сол по вкус. Добро промешајте. Оставете го садот на умерена температура уште само минута, а потоа тргнете го од изворот на топлина. Со вака подготвениот кари сос прелијте ги вашите омилени тестенини.

На здравје!

Likes:
0 0
Views:
43
Article Categories:
ХРАНА

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *