„Зелена палента“ – вкусен оброк за најмалите


Нутритивно богата комбинација на состојки која ветува одличен вкус на овој здрав оброк за вашето малечко.

Потребни состојки:

– 3 супени лажици палента

– неколку листови свеж спанаќ

-неколку цвета брокула

– 150 милилитри вода

– една кафена лажичка маслиново масло

– 20 грама рендано козјо сирење

Сите производи потребни за подготовка на „зелената палента“ можете да ги пронајдете на One Stop Shop-најголемиот онлајн супермаркет

Начин на подготовка:

Сварете ја палентата на вообичаениот начин. Во друг сад на оган обарете ги спанаќот и цветовите брокула. Сварениот зеленчук добро изблендирајте го, а потоа во зелената каша додадете ја палентата. Додајте го и маслиновото масло, а на крајот и ренданото козјо сирење. Промешајте се додека не добиете хомогена смеса.

На здравје!

Likes:
0 0
Views:
109
Article Categories:
ХРАНА

Leave a Reply

Your email address will not be published.