Рецепт: Бел сос за шпагети

Едноставно- вкусна кулинарска класика!

За подготовка на белиот сос за шпагети потребни ви се следниве состојки:

Начин на подготовка:

Шпагетите сварете ги според упатството.

Во меѓувреме, во сад на оган растопете го путерот и во него пропржете го брашното. Додадете го млекото и зачинете по вкус. Мешајте се додека не почне да се згуснува.

Во густата смеса додадете ја павлаката и продолжете со мешање. На крајот додадете го лукот, кој претходно ситно сте го исецкале. Промешајте.

Со вака подготвениот бел сос прелијте ги претходно подготвените шпагети.

На здравје.

Likes:
0 0
Views:
49
Article Categories:
ХРАНА

Leave a Reply

Your email address will not be published.