Рецепт: Брза пита со маслинки

Со брза и едноставна подготовка до вкусен и лесен оброк на вашата трпеза.

Потребни состојки:

3 јајца

100 мл масло за јадење

две чаши бело брашно

половина чаша пченкарно брашно

една чаша јогурт

една чаша млака вода

1 кесичка прашок за пециво

150 грама  кашкавал

200 грама сецкани маслинки без семка

малку сол

Начин на подготовка:

Кашкавалот изрендајте го и промешајте го во ист сад со маслинките.

Во друг, подлабок сад, ставете ги прво сувите состојки, а потоа додадете ги и останатите. Мешајте со лажица се додека смесата не стане хомогена,  а потоа во садот додадете ги кашкавалот и маслинките.

Смесата исипете ја во подмачкан плех обложен со хартија за печење. Печете на 200 степени  додека питата не зарумени.

На здравје!

Likes:
0 0
Views:
122
Article Categories:
ХРАНА

Leave a Reply

Your email address will not be published.