Рецепт за домашен чоколаден крем со лешници

Слатката „тајна“ на секоја совршена палачинка.

За подготовка на домашниот чоколаден крем со лешници потребни ви се следниве производи:

Сите производи кои ви се потребни за подготовка на овој десерт ќе ги најдете на One Stop Shop – повеќе од супермаркет! 

Начин на подготовка:

Лешниците заедно со млечното чоколадо ставете ги во блендер. Миксајте подолго, се додека не добиете смеса која што наликува на путер. Потоа додадете ги медот и какаото. Продолжете со мешање.

На крајот, со постепено додавање во помали количини додадете го и млекото. Мешајте постојано додека го додавате млекото во кремот.  Доколку сакате кремот да биде погуст, додајте 50 милилитри млеко.

На здравје!

Likes:
0 0
Views:
110
Article Categories:
ХРАНА

Leave a Reply

Your email address will not be published.