Рецепт: Поховани плескавици од зеленчук

Лесни и вкусни, зеленчуковите плескавици одлично се комбинираат со риба и многу лимон.

Потребни состојки:

Сите производи кои ви се потребни за подготовка на плескавиците од зеленчук можете да ги најдете на One Stop Shop!

Начин на подготовка:

Морковите  и компирите сварете ги, а потоа за кратко во водата додадете го зеленчукот од конзерва. Омекнатиот зеленчук исцедете го од течноста и префрлете го во подлабок сад. Во садот додадете го претходно изматеното јајце. Промешајте. Потоа постепено, со постојано мешање додавајте го брашното и прашокот за пециво. Зачинете по желба.

Од смесата  обликувајте плескавици кои ќе ги извалкате во презла.  Пржете ги во врело масло од двете страни додека не заруменат.

На здравје!

Likes:
0 0
Views:
46
Article Categories:
ХРАНА

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *