Магдоносот го намалува нивото на шеќер во крвта

Покрај стандардната медицина и лековите што ги нуди таа за одржување на оптималното ниво на глукоза во крвта, природата има делотворни начини како истото да го постигнете на сосема природен пат.

За лековитите својства на магдоносот говорат податоци од античко време. Како вистинска ризница на минерали и витамини, во само стотина грама листови, магдоност може да се пофали со содржина на повеќе од илјада милиграми минерали.

За подготовкса на овој придоден лек потребно е да се употребат и стеблата и листовите од магдоносот. Внимателно измиен, грст магдонос се става да се обари во два литри вода, во која претходно сте ставиле една супена лажица цимет и четири половини лимон со кора. Кога ќе почне да зоврива течноста ставете и три чешниња здробен лук. Доволни се две минути вриење на вака подготвените состојки за чајот од магдонос да биде готов.

Течноста пресипете ја во стаклени шишиња и истата испијте ја во текот на едно деноноќие.

Likes:
0 0
Views:
64
Article Categories:
ЗДРАВЈЕ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *