Палачинки од хељда со прелив од портокал

Здрав овошен десерт од чиј вкус веруваме дека ќе бидете воодушевени.

Потребни состојки:

4 супени лажици стопен путер

2 јајца

една шолја сенаменско брашно

пола шолја брашно од хељда

200 мл млеко

4 лажици кафен шеќер

една кафена лажичка прашок за пециво

прстофат сол

прелив: пола шолја јогурт  промешан со сок од еден портокал, лажица мед и парчиња портокал

Начин на подготовка:

Во поголем сад промешајте го брашното, шеќерот, солта и прашокот за пециво.

Во помал сад разматете ги јајцата и млекото. Додадете го и растопениот путер. Потоа спојте ги со сувите состојки преку постојано мешање.

Пржете ги палачинките на вообичаениот начин.

Готовите палачинки прелијте ги со сирупот од портокал.

Likes:
0 0
Views:
127
Article Categories:
ХРАНА

Leave a Reply

Your email address will not be published.