Супа од просо и брокула – одлична дури и за најмалите

Здрав оброк, исклучетелно богат со хранливи материи. Одличен избор за оброк во ладните зимски денови.

Супата е погоден избор и за најмалите.

За нејзина подготовка потребни ви се следниве состојки:

– 2 моркови
– неколку цвета од брокула
– две чешниња лук
– пет супени лажица просо

Начин на подготовка:

Морковите излупете ги и исецкајте ги на кругови. Заедно со лукот ставете ги во сад на оган и варете 15 минути.  Потоа додадете ги и цветовите од брокула и продолжете со варењето се додека зеленчукот убаво не омекне.

За тоа време, во друг сад сварете го просото. Откако ќе се свари просото процедете го и префрлете го во зеленчуковата супа.

Зачинете по желба.

На здравје!

Likes:
0 0
Views:
124
Article Categories:
ХРАНА

Leave a Reply

Your email address will not be published.