Избелете ги дамките на кожата со помош на лимон

За да ги отстраните старечките дамки, масната кожа и акните, може да направите природно средство со користење на состојки од вашата кујна.

Всушност станува збор за далеку познатата маска  што во својот состав ги содржи лимоновиот сок и морската сол.

Лимонот во комбинација со морската сол е ефикасен начин да се решите од старечките дамки по кожата, претераното замастување и појавата на акни.

Лимонот врши ексфолијација, а солта има антибактериски својтва, што ја прават оваа смеса одлично природно средство за чистење на кожата.

За да ја подготвите маската потребно е да промешате сок од еден цеден лимон со крупна морска сол се додека не стане поретка паста.

Од пастата нанесете на кожата и  оставете десетина минути да поделува. Потоа измијте се со ладна вода.

Likes:
0 0
Views:
124
Article Categories:
УБАВИНА

Leave a Reply

Your email address will not be published.