26 парови очекуваат туѓо дете поради грешка во Холандија

Холандскиот центар за медицински помогнато оплодување соопшти дека е можно 26 жени да се оплодени со сперматозоиди на погрешен човек.

Од медицинскиот центар на Универзитетот во Утрехт порачаа дека за ова е виновна „процедурална грешка“ која што се случила во периодот од април 2015-та до ноември 2016-та година.
Половина од паровите кои што го посетиле медицинскиот центар за оплодување веќе очекуват дете или го имаат добиено. Од медицинскиот центар велат дека сите нивни пациенти биле известени и во соопштението се вели дека им е жал што паровите морале да ја добијат оваа вест.

„За време на оплодувањето, сперматозоидите на еден пар кој што беше на третман, веројатно се споиле со јајцеклетките на преостанатите 26 парови. Поради тоа, постои можност јајцеклетките да се оплодени со сперматозоидите на еден маж, односно не на тој кој што всушност требало да биде татко на детето“, стои во соопштението.
Иако веројатноста да се случи тоа е мала, сепак од центарот велат дека не треба да се исклучи таа можност. Постапката, односно третманот кој што го добиле паровите се нарекува Интрацитоплазматско иницирање на сперматозоидите и се разликува од „ин витро“ оплодувањето.

Кај оваа техника, еден сперматозоид се вбризгува директно во женската јајцеклетка. Се верува дека еден од лабораториските техничари во периодот помеѓу април 2015-та и ноември 2016-та година користел неприкладни инструменти при вбризгувањето на сперматозоидите.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk