Алергиска реакција е можна и од инстант млечни кашички

Првите алергиски реакции на храна можат да се појават и при самото воведување на цврстата храна во исхраната на бебето, како и при давање на инстант млечни кашички.

Кога ќе се појави алергиска реакција откако бебето конзумирало готова кашичка купена во маркет или аптека, најчесто алерген е млечната компонента во готовата кашичка. Комбинацијата од мелен ориз и мајчино млеко и адаптирано хипоалергенско млеко е одлична по појавата на алегиска реакција.

Доколку се појави алергија на некоја друга хранлива намирница, таа се исклучува од употреба, барем некој предиод, а понекогаш и долго време или засекогаш.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk