Авокадо-женско овошје

Мајката природа го направила авокадото да е важен за жените, бидејќи е идеален за женското тело и помага во диета. Авокадо има иста форма како и матката кај жените. Покрај тоа, истражувањата покажаа дека авокадото го спречува ракот на грлото на матката и го нормализира производството на хормони. И има нешто необично! Како што детето треба девет месеци да зрее во матката, авокадото бара 9 месеци да расте.

Придобивки за оние кои јадат авокадо:

• Ја чисти крвта од штетен холестерол. Олеинска киселина, со која е богато авокадо, активно го спречува формирањето на напласртувања од холестерол и ја прочистува крвта од неа.
• Во авокадо, витаминот Е се чува во рекордни количини. Тоа го штити нашето тело, имено клетките, од деструктивните ефекти на вирусите, и борбата против стареењето промени на клеточно ниво.
• Ја подобрува меморијата и го намалува ризикот од кардиоваскуларни заболувања. Поради содржината на полинезаситените масни киселини. Научниците докажаа дека нивниот недостаток придонесува за развој на атеросклероза.
• Нормализира работата на срцето. Благодарение на калиумот, авокадото може да го нормализира балансот помеѓу водата и солта и да биде поотпорен на стрес.
• Го намалува крвниот притисок. Тоа ќе биде корисно кај пациенти со хипертензија, бидејќи го намалува притисокот природно. И ако го земате редовно, тогаш притисокот со време ќе се нормализира.
• Нормализира крварење и циркулирање крв во телото. Благодарение на витаминско-минералниот комплекс на авокадо, имено витамин Б2, железо и бакар, ја спречува анемијата (анемија, особено кај децата).
• Го зголемува работниот капацитет. Авокадо го регенерира нервниот систем, ја отстранува раздразливоста, замор и поспаност.
• Авокадото е природен антиоксидант. Активно се бори против неповрзани радикали.
• Го зголемува имунитетот. Благодарение на витамин Ц. Тоа ќе биде корисно во време на грип, како и добар реставративен производ за луѓе кои страдаат од различни ладни и вирусни заболувања.
• Корисни за запек. И за целиот дигестивен систем како целина.
• Авокадото ја спречува репродукцијата на клетките на ракот. Според научниците, овој цитрус се состои од фитонутриенти и фитохемикалии кои го уништуваат и го спречуваат развојот на некои тумори.
• помага да се асимилираат каротеноиди. Редовно додавање авокадо во салата ќе помогне да се асимилираат 7 до 15 пати. Каротеноидот е природен пигмент кој има смисла во фотосинтезата, помагајќи да се регулира рамнотежата меѓу водата и солта. Тој се чувствува во формирањето на коските и забите.
• Авокадо стимулира страст. Силен афродизијак. Во античките времиња се користеше за зголемување на потенцијата и плодноста.
• Ги зајакнува коските и забите. Поддржува коските и забите во добра состојба поради содржината на калциум и фосфор. Фосфорот, исто така, им помага на менталните активности.
• Извор на протеини. Тоа е зеленчук аналог на животинско месо. Тоа ќе биде корисно за луѓето кои сакаат да развијат мускулна маса.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk