Блитвата е ризница на здравје

Блитвата содржи витамини Б, Ц и бета каротен и минерали магнезиум, железо, калциум, калиум и растителни масла.Таа спаѓа во нискокалорични производи па е идеална за одржување на телесната тежина.

Карактеристични состојки се лутеин и заексантин кој е витамин за очи.

Блитвата содржи и голема количина на витамин К, магнезиум и калциум, а тие елементи ги чуваат и зајакнуваат коските.

Витаминот К1 во цревата се претвора во витамин К2 кој го поттикнува производството на остеокалцин.

Блитвата се препорачува и за дијабетес бидејќи ја помага регулацијата на шеќер во крвта.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk