Борете се против акните со природни лекови за внатрешна употреба

Освен надворешното, директно делување врз акните од голема помош е користењето на природни лекови кои делуваат од внатре.

Чајот од коприва успешно го прочистува организмот и може да отстрани некои внатрешни причинители на акните.

Зелениот чај има слична улога како и чајот од коприва. Тој делува како силен антиоксиданс и значително ги елиминира причинителите на акните и црвенилото на кожата.

Дополнителниот внес на витамин А го спречува појавувањето на инфекции, ја храни и ја негува кожата.

Витаминот Ц го регулира лачењето на себумот кој е еден од најважните предуслови за кожа без акни.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk