Чај од коприва против замастен црн дроб

Билката која несомнено има најголема моќ да ги исчистите органите и крвта од наталожените токсини е токму копривата.

Таа е најефикасен природен лек кога се во прашање воспаленијата на уринарниот тракт како и болестите на дигестивниот систем и црниот дроб.

Со редовното консумирање на чај од коприва се делува превентивно и на создавањето на каменчиња во бубрегот и мочните патишта.

Кога се подготвува чај проти замастен црн дроб тогаш се користи целата билка.

Во 2 литра вода се ставаат три лажици иситнета билка и се остава да стои 10-12 часа. Потоа, оваа смеса се вари половина час. Кога смесата ќе се олади, се процедува и се пие по една шолја пред јадење, три пати дневно.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk