Powered by WP Bannerize

Дали е здраво децата да се шетаат голи

Дали е здраво децата да се шетаат голи

Соблекувањето и трчањето на децата без гардероба е нормално детско однесување. Тоа е еден од начините на кои децата jа докажуваат својата независност и покажуваат дека и тие имаат свои мислења и ставови.

Продолженото плачење предизвикува физиолошки промени

Продолженото плачење предизвикува физиолошки промени

Неодамнешните истражувања покажале дека продолженото плачење кај бебињата предизвикува физиолошки промени.Па така доаѓа до зголемен крвен притисок, неправилна работа на срцето, неправилно дишење, пад на имунолошкиот систем и намалување на лачењето на хормонот на раст.

Дали го боли бебето сечењето на папочната врвца

Дали го боли бебето сечењето на папочната врвца

Логично е пресекувањето на папочната врвца да не боли бидејќи не е физички дел од телото. Сечењето не боли и не се чувствува бидјеќи папочната врвца е како коса. Значи, нема нервни завршетоци и затоа не може да се почувствува.

Како да се сочувате од топлотниот удар

Како да се сочувате од топлотниот удар

Топлотниот удар може да настане поради високите температури било да сте внатре или надвор. Разликата помеѓу сончаница и топлотен удар е што топлотниот удар може да се добие и кога не сте на сонце. Доволно е некое време да се престојува во загреана просторија.

Тропски бран, како да се заштитиме

Тропски бран, како да се заштитиме

Од денеска Македонија ќе биде зафатена со африкански бран, па оттука постојано се апелира за заштита на децата и хроничните болни.

МЗ: Бремените жени да не одат на работа, децата да не излегуваат од 11 до 17 часот

МЗ: Бремените жени да не одат на работа, децата да не излегуваат од 11 до 17 часот

Согласно најавата на метео-алармот од Управата за хидрометеоролошки работи, почнувајќи од утре и во текот на викендот територијата на целата држава ќе биде зафатена со високи температури од портокалова фаза. 

Утре делови од Македонија ќе бидат во портокалова фаза

Утре делови од Македонија ќе бидат во портокалова фаза

УХМР соопшти дека продолжува периодот на претежно сончево и многу топло време.  Во поголем дел од Македонија максималната температура ќе биде над 35, а на некои места долж Повардарието ќе надмине и 40 степени.

Дали да ги лечите млечните заби

Дали да ги лечите млечните заби

Кариесот е најчестото заболување во усната шуплина. Тој е последица на недоволно одржување на оралната хигиена, зголемена употреба на шеќери, лоши навики, неправилна исхрана.

Не давајте им на децата енергетски напитоци

Не давајте им на децата енергетски напитоци

Познато е дека енергетските напитоци не се осмислени за да даваат енергија туку да делуваат како одреден стимуланс на организмот. Исто така, високите дози на кофеин, во комбинација со останатите вообичаени состојки, можат да направат повеќе штета отколку корист, особено кога зборуваме за деца.

Зошто децата се` сфаќаат буквално

Зошто децата се` сфаќаат буквално

Малите деца не ги разбираат сарказмот и иронијата, а возрасните кои сакаат да ги задеваат и да се шегуваат со нив на овој начин, често се изненадуваат од резултатот на ваквата комуникација.

Игла или пиштол за дупчење уши

Игла или пиштол за дупчење уши

Самото дупење на ушите се прави одамна па нема да влегуваме во темата дали е тоа добро или не, изборот е сепак на родителите како и на децата, но ќе се задржиме на прашањето на кој налин да се направи тоа.

Powered by WP Bannerize