Powered by WP Bannerize

Цвекло-крал на салатите

Цвекло-крал на салатите

Цвеклото е исклучително здрав плод кој ни ги нуди својот корен, но и по малку запоставените листови. Поволно делува врз крвожилниот систем, црниот дроб, нервите, срцето и мозокот.

Гответе со маџун наместо со шеќер

Гответе со маџун наместо со шеќер

Во минатото, кога шеќерот бил луксуз, слатките и колачите се подготвувале со маџун, односно, гроздов слад. Станува збор и за природен лек кој се употребувал и поради благотворното дејство врз човековото здравје.

Промената на времето влијае и врз деца

Промената на времето влијае и врз деца

Промената на времето влијае и на децата, па така немојте да се чудите ако се посебно раздразливи. Кога е убаво времето, децата сакаат што повеќе време да поминат надвор. Но поради временските услови, пократко ќе можат да си играат на отворено, па со тоа ќе бидат и пораздразливи.

Дали ги препознаваме знаците на зимска депресија и како да се избориме

Дали ги препознаваме знаците на зимска депресија и како да се избориме

Зимската депресија често погрешно се препишува на нерасположение и замор кои ќе поминат. Нерасположение, пореметување на сон, губење на анергија, зголемен апетит се последица на реалната биохемиска нерамнотежа во мозокот.

Маслиново масло за добро здравје

Маслиново масло за добро здравје

Маслиновото масло се користи за многу цели, и кога станува збор за здравјето, и за негата и за исхраната. Она што го прави супер храна е високото ниво на мононезакситени масти, особено олеинска киселина и различни антиоксиданти.

Лек против кашлица и настинка

Лек против кашлица и настинка

Оваа количина е доволна за една шолја чај, но слободно можете да ја дуплирате и да направите чај за двајца.

Меѓаши: Загадувањето на воздухот е еден од главните фактори за смртноста кај децата

Меѓаши: Загадувањето на воздухот е еден од главните фактори за смртноста кај децата

Секое второ болно дете минатата година се лекувало од респираторни болести кои најчесто се директна последица на загадениот воздух, реагираат од Првата детска амбасада „Меѓаши“. Во соопштението се вели дека децата се најпогодени, особено во грејната сезона, кога концентрацијата на цврстите честички е зголемена.

Во Иран е родено дете од ембрион кој бил замрзнат пред 14 години

Во Иран е родено дете од ембрион кој бил замрзнат пред 14 години

Во иранскиот град Исфахан се родитело дете од ембрион кој лекарите и научниците го замрзнале од 2003 година.

Научниците со став, зошто бебето да не се капе секој ден

Научниците со став, зошто бебето да не се капе секој ден

Доволно е еднаш или двапати неделно бебето да се искапе од глава до пети, тврди Ари Браун портпарол на Американската академија за педијатри.

Оптимистите живеат подолго

Оптимистите живеат подолго

Оптимистите сигурно ќе се израдуваат на информацијата дека позитивниот став го продолжува животот, пишува „Дејли експрес“, повикувајќи се на резултатите од финско истражување.

Слаткото дебелее само во комбинација со мрсна храна

Слаткото дебелее само во комбинација со мрсна храна

Од производите со голема содржина на шеќер не се дебелее, тврдат научниците од Универзитетот во Њу Мексико. Излегува дека слатките производи се одразуваат негативно врз човечкиот организам само под одредени услови. Тоа се покажало по спроведување на голем број на експерименти во кои учествувале над 2.000 доброволци.

Powered by WP Bannerize