Powered by WP Bannerize

Во некои држави во светот, мајчинството не е пречка за вработување

Во некои држави во светот, мајчинството не е пречка за вработување

Има држави во светот, кои на децата не гледаат како пречка да се вработат вредни работници.Тримесечното бебе не беше пречка за еден работодавец од едено место во италијанскаат покраина Венето да и вети работа на една млада мајка, пренесуваат италијанските медиуми.

Практикувајте кригла пиво дневно

Практикувајте кригла пиво дневно

Луѓето кои прекумерно пијат алкохолни пијалоци, на примет околу половина литар пиво дневно, ги наалуваат своите шанси за тешките срцеви заболувања, затоа што од нив често заболуваат лица кои воопшто не конзумираат алкохол, покажале резултатите на обемното истражување.

Вежбајте ја вашата меморија

Вежбајте ја вашата меморија

За да ви остане мозокот во права состојба, активен и здрав, потребно е секојдневно да го вежбате. За подобра меморија потребно е да правите неколку активности кои не бараат многу, а се навистина корисни.

Наште црева содржат отрови

Наште црева содржат отрови

За лекување од многу болести доволно е да ги исчистите цревата од слузта, фекалните наслаги и други паразити. За 70 години живот низ нашите црева минуваат 100 тона храна и 40.000 литри течност, што доведува до заклучок дека во стомакот се таложат околу петнаесет килограми отпад.

Зошто ви е потребен свеж воздух

Зошто ви е потребен свеж воздух

Неодамнешни студии кои доаѓаат од Далечниот исток покажуваат колку свежиот воздух е навистина здрав и колку неговото влијание врз здравјето на човекот се разлика од она што го вдишуваме во градските средини.

Внимателно бирајте што јадете навечер

Внимателно бирајте што јадете навечер

Познато е дека храната пред спиење не е пожелна доколку сакате да ја задржите тенката линија, но некои личности едноставно не можат да одолеат на навиката или гладот.

Направете здрави навики до 35 години

Направете здрави навики до 35 години

На 20 години секако дека можете да уживате во масивни, мрсни хамбургери надополнети со пржени компирчиња и слатки коктели, газирани пијалаци… Општо кажано, секаква нездрава храна. Таа не е проблем за младиот организам со брз метаболизам.

Повеќе зачини за помалку калории

Повеќе зачини за помалку калории

Ако сакате да го забрзате метаболизмот и да се решите од вишокот килограми, пробајте да користите некои од овие зачини бидејќи научниците во многубројните студии потврдуваат дека тие благотворно делуваат на здравјето и помагаат во одржувањето на витка линија.

Бојадисување на јајца со ластичиња за коса

Бојадисување на јајца со ластичиња за коса

Оригинален начин за украсување на јајцата.

Саемот за книга ќе се одржи од 4 до 10 април

Саемот за книга ќе се одржи од 4 до 10 април

Саемот за книга ќе се одржи од 4 до 10 април на Скопски саем. Влезниците ќе чинат 30 денари, а халите ќе бидат отворени секој ден од 10 до 20 часот.

Децата во Норвешка заработуваат и до 500 евра на ден

Децата во Норвешка заработуваат и до 500 евра на ден

Децата во норвешкиот град Баластд секој ден им ги сечат јазиците на рибата-бакалар, а тие кои се најспретни и на кои најдобро им оди во оваа хонорарна работа, можат да заработат дневница од неколку илјади норвешки круни.

Powered by WP Bannerize