Powered by WP Bannerize

Забите се показател на животниот век

Забите се показател на животниот век

Број на забите кои сме ги изгубиле може да биде добар показател за предвидување на должината на животот.

Жените имаат подобра меморија од мажите

Жените имаат подобра меморија од мажите

Кај речиси 75% од луѓето почнуваат да се појавуваат проблеми со меморијата со староста. Некои од причините се деменција или Алцхајмерова болест.Студија на американските научници покажува дека сепак кај жените веројатноста да се јават дегенеративни болести е неколку пати помала.

Колку калории трошите завршувајќи ги домашните обврски

Колку калории трошите завршувајќи ги домашните обврски

Специјалистите проценуваат колку калории можат да бидат согорени при вообичаените домашни обврски, соопшти “Дејли мејл”.

Машка храна во зима

Машка храна во зима

Мажите имаат потреба од повеќе протеини и масти, за да бидат силни, активни и посетите на лекар да ги сведат на минимум.

Бамјата и придобивките од неа

Бамјата и придобивките од неа

Бамјата не е меѓу најпопуларниот и омилен зеленчук. Прашајте ги блиските и пријателите за најсаканиот зеленчук и ќе се уверите дека никој нема да се сети за бамја.

Користете рен во исхраната

Користете рен во исхраната

Ренот содржи изобилство од витамини Б1, Б2, Б6, железо, витамин Ц, калиум, фосфор и магнезиум, па затоа оваа мешавина на никаков начин не може да го загрози вашето здравје, може само да го подобри и многу да направи за вашата линија.

Кога жените губат интерес за редовен секс

Кога жените губат интерес за редовен секс

Се смета дека брачните двојки поретко се оддаваат на интимни страсти во споредба со партнерите кои не се “обесени во брачниот јарем”.

Делење четка за заби9 е недозволиво

Делење четка за заби9 е недозволиво

Четката за заби не треба да се дели со никого, дури и со нашите најблиски, бидејќи во спротивно постои ризик да се заразите со која било од следниве инфекции:

Колку пелени требаат дневно

Колку пелени требаат дневно

Стручњаците велат дека за време на првиот месец од животот на бебето потребни се 10-12 пелени дневно. Бебињата во просек какааат по 3-4 пати на ден, а мочкаат околу седум пати дневно. Се чини многу, но честото пресоблекување добро е за здравјето на бебето.

Претстава за деца „Сонувачот, купувачот и уште нешто“ во прилепскиот театар

Претстава за деца „Сонувачот, купувачот и уште нешто“ во прилепскиот театар

Во Народниот театар „Војдан Чернодрински“ во Прилеп в недела премиерно ќе биде изведена претставата за деца „Сонувачот, купувачот и уште нешто“ во режија на Игор Трпчески.

(Фото) Како всушност изгледа тукушто родено бебе

(Фото) Како всушност изгледа тукушто родено бебе

Кога бебето се родило и кога сте го виделе првпат, сигурно не сте го очекувале она што го гледате. Да, бебињата се преубави но не како што најчесто ги гледате на телевизија, филм или во медиумите.

Powered by WP Bannerize