Powered by WP Bannerize

Австралија ќе добие село наменето за лица со деменција

Австралија ќе добие село наменето за лица со деменција

Се работи за селото Коронги кое е проект вреден 25 милиони долари. Во Австралија има повеќе од 413.106 луѓе што патат од деменција и таа болест е втората по ред причина за најголем број смртни случаи.

За доброто на децата, Русија ги укинува рекламите во ден недела

За доброто на децата, Русија ги укинува рекламите во ден недела

Во руската државна Дума, предложен е нацрт-закон со кој би се забранило емитување на реклами на телевизија и радио во недела.

Идеален појадок за намалување на салото

Идеален појадок за намалување на салото

Од најмлади до најстари, сите знаат дека појадокот е најважниот оброк во денот. Затоа, дури и да сте на диета, не го прескокнувајте. Потребно е само да ги изберете вистинските состојки.

Мед и цимет практикувајте секој ден

Мед и цимет практикувајте секој ден

Познато е дека медот е лек за многу болести и ја одржаува нашата благосостојба на телото, но во комбинација со цимет, станува смртоносно оружје против вируси и болести, а тоа е нешто што ни треба во овој период.

Зошто бананите да ги јадете навечер

Зошто бананите да ги јадете навечер

Во свеста ни е врежан митот дека овошје не се јаде навечер бидејќи ќе се здебелиме поради нивото на шеќер во овошјето. Сепак, не постои научен доказ кој ќе застане зад ова тврдење и ќе го разбие митот. И не само тоа, она овошје кое важи за настрашно, бидејќи содржи најмногу шеќер, всушност, се јаде само навечер – бананите.

Со што да ги замените лековите

Со што да ги замените лековите

Лимонот, црниот пипер и морската сол се тројство од кујната кои можат да делуваат како лек. Овие прехрамбени состојки кога ќе се искомбинираат заедно, може да се искористат за следниве седум здравствени состојби:

Кој витамин му е неопходен на пенисот

Кој витамин му е неопходен на пенисот

Ниското ниво на одредени витамини може да предизвика ерективни проблеми и со тоа значително да влијае врз вашиот сексуален живот. Неодамнешно истражување објавено во Италија, покажува дека недостатокот на витаминод Д, кој организмот го добива преку сончевата светлина, води кон зголемен ризик од ерективна дисфункција.

Извод за новороденче ќе се вади во болница

Извод за новороденче ќе се вади во болница

Секое новороденче ќе добива извод од матична книга уште во болница. Оваа новина ја најави министерот за здравство Арбен Таравари на акцијата за генерално чистење на комплексот клиники “Мајка Тереза”.

Диета со маслинки

Диета со маслинки

Ако сакате да загубите килограми брзо и лесно, нутриционистите советуваат да испробате диета со маслинки.

Домашни корнети за сладолед

Домашни корнети за сладолед

Тестото за корнети ќе го направите за миг, а најдобро од сè е што можете да си поиграте со вкусовите кои ги сакате.

Природно отстранете ја болката

Природно отстранете ја болката

Оваа магична мешавина ги елиминира болките за многу кратко време…

Powered by WP Bannerize