Powered by WP Bannerize

Рани симптоми на бременост

Рани симптоми на бременост

Некои жени чувствуваат дека се бремени дури и пред да ги добијат позитивните резултати од тестирањето. Првите знаци вклучуваат:

Детската болница Козле е полна со болни дечиња од грип

Детската болница Козле е полна со болни дечиња од грип

Бројот на заболени од грип во државата е тројно зголемен во однос на минатата недела. Најмногу заболени има кај учениците и бебињата, а центрите за јавно здравје веќе добиле пријави за зголемено отсуство во градинки и основни училишта. 

Што да јадете во текот на денот

Што да јадете во текот на денот

Храната што ја јадеме влијае на нашето расположение и ниво на енергија, како и на нашиот сон. Значи, кога сакате да бидете концентрирани, треба да јадете една храна, а кога сакате да спиете – друга.

Чести кркорења на цревата

Чести кркорења на цревата

Не постои општа клиничка дефиниција за честите движења или кркорења на цревата. Многуте студии индицираат дека повеќето од луѓето во просек имаат по три движења (кркорења) неделно.

Тенката половина добра и за здравјето

Тенката половина добра и за здравјето

Дали некогаш сте помислиле дека потенката половина, покрај убавината, е битна поради нашето здравје? Луѓето кои имаат повеќе масни наслаги во подрачјето на стомакот исто така имаат повеќе маснотии околу виталните органи како што се бубрезите, црниот дроб или панкреасот па со тоа го зголемуваат ризикот од затнување на крвните садови, срцев удар и сл. Од исклучителна важност е да се гледа обемот на половината, а не само тежината.

Кога бубрезите јавуваат проблем

Кога бубрезите јавуваат проблем

Ви ги претставуваме симптомите поради кои мора да побарате лекарска помош, бидејќи нешто не е во ред со вашите бубрези.

Природно ослободете се од стресот

Природно ослободете се од стресот

Ви откриваме неколку природни начини за ублажување на стресот.

Индиско оревче-добро за концетрација

Индиско оревче-добро за концетрација

Индиското оревче не е само зачин, туку има многубројни полезни и лековити својства.Индиското оревче е богато со витамини, цинк, калиум, натриум, јод, железо и фосфор и ја подобрува концентрацијата.

Салеп-одличен за настинки

Салеп-одличен за настинки

Салепот ги ублажува болките во грлото и одличен е за настинка, бидејќи надразнетата слузница ја обложува со тенок слој и на тој начин го запира кашлањето. Освен своето лековито дејство, се верува дека има и афродизијачко својство.

Се повеќе жени раѓаат со царски рез

Се повеќе жени раѓаат со царски рез

На се повеќе мајки денес им е потребна операција со царски рез при породувањето поради нивната тесна карлица. Истражувањето покажало дека бројот на случаеви во кои бебето не може да се спушти во породилниот канал се зголемува. Научниците од Австрија изјавиле дека трендот најверојатно ќе продолжи, а дека пораѓањето по природен пат ќе застари.

Не чувајте непотребни предмети во вашиот дом

Не чувајте непотребни предмети во вашиот дом

Ви се случува ли во вашиот плакар да пронајдете блуза со стари дамки или пак повеќе чорапи кои си го изгубиле партнерот? Во кујна место ви зафаќаат повеќе пластични шишиња и дотраени садови? Ако е така тогаш ви е време за темелна чистка во домот. За таа цел еве мала помош од каде да почнете…

Powered by WP Bannerize