Што може да предизвика крв во урина

Што може да предизвика крв во урина

Инфекција на бубрезите настанува кога преку мочниот канал бактеријата ќе стигне до едниот или, пак, до двата бубрега и ќе почне да се размножува. Симптомите се слични како и кај инфекцијата на уринарниот тракт. Честопати се јавуваат и треска и болки во слабинскиот дел.

Сладолед во зима-измачување или услуга на организмот

Сладолед во зима-измачување или услуга на организмот

Статистички најмногу сладолед се јаде во земјите каде ни во текот на летото температурите не се баш летни. Зборуваме за скандинавските земји, кои можат да се пофалат со најмногу изедена количина на сладолед по глава на жител годишно.

Мармалад од мандарини

Мармалад од мандарини

Рецепт – мармелад од мандарини

Препознајте ги првите симптоми на настинката

Препознајте ги првите симптоми на настинката

Ќе се изненадите дека воопшто не е тешко да спречите појава на настинка.

Како да го преживеете студот

Како да го преживеете студот

Ладното време не тера во зима да поминуваме повеќе време во затворени простории, изложени на близок контакт со други луѓе. Пример за тоа се продавници, молови или ресторани. Па така, ширењето на зарази како грип или бактерии кои предизвикуваат кашлици и настинки станува многу едноставно.

РСБСП: Внимавајте каде се движите и извадете ги рацете од џеб

РСБСП: Внимавајте каде се движите и извадете ги рацете од џеб

Движете се по тротоарот секогаш кога е можно, а ако не е, користете го крајниот лев раб од коловозот и следете ги возилата кои ви доаѓаат од спротивната страна. Не го бркајте зеленото светло за пешаци или автобусот, избегнувајте да носите торби и други предмети кои ја нарушуваат вашата рамнотежа, никогаш не се движете со рацете во џеб, секогаш преминувајте ја улицата на пешачки премин, советуваат од Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата (РСБСП).

Бремените жени денеска треба да бидат ослободени од работа во Полошкиот регион

Бремените жени денеска треба да бидат ослободени од работа во Полошкиот регион

Согласно најавата од Управата за хидрометеоролошки работи, денеска за целата држава се предвидуваат ниски температури од алертна (жолта) фаза, освен во полошкиот регион (Тетово, Гостивар, Кичево, Македонски Брод) каде се предвидуваат пониски температури кои спаѓаат во портокалова фаза, соопшти Министерството за здравство.

Црвеното месо не е опасно ако се јаде преку ден

Црвеното месо не е опасно ако се јаде преку ден

Фановите на сендвичи со сланина и хамбургери сигурно ќе се израдуваат ако откријат дека нема закана од кардиоваскуларни болести, ако ги јадат преку ден пишува Дејли експрес, повикувајќи се на резултатите од американско истражување.

Дали би требало да јадете преработено месо

Дали би требало да јадете преработено месо

Преработеното месо ги засилува симптомите на астмата, се вели во ново истражување.

Избегнувајте храна готвена на плин

Избегнувајте храна готвена на плин

Можеби не сте знаеле, но доколку готвите на плин постои можност да заболите од рак. Ова тврдење се објаснува со тоа што испарувањето на плинот при готвењето на многу висока температура може да предизвика заболување од рак. Норвешките научници направиле споредба помеѓу готвењето на плин и на струја и констатирале дека плинот произведува повеќе канцерогени испарувања.

Зачестете ги во менито семките од тиква

Зачестете ги во менито семките од тиква

Семките од тиква во медицински цели се користат веќе илјадници години. Тие се богат извор на: магнезиум, калциум, калиум, железо, цинк и витамин К. Одличен избор се за грицкање, бидејќи се богати со омега-3 масни киселини кои на телото му се неопходни за одржување на здравјето на срцето и за регулирање на крвниот притисок. Откријте ги изненадувачките здравствени предности на семките од тиква и зошто треба да ги јадете намсто нездравите грицки.