Powered by WP Bannerize

Бизарен начин за откривање на бременоста

Бизарен начин за откривање на бременоста

Гугл, односно гугл трендс открива дека се повеќе жени, на гугл пребаруваат еден бизарен начин на откривање на бременост. Тест со паста за заби.

Детето во хороскоп Риби сонува и фантазира на часовите

Детето во хороскоп Риби сонува и фантазира на часовите

Рибите тешко ги прифаќаат стегите, редот и правилата како и спознавањето дека нешто мора да направат во точно одредено време. Тие се секогаш замислени и во свој филм, па фантазираат на настава и не слушаат што учителката им дала за домашно.

Италија ќе забрани невакцинираните деца да одат на училиште

Италија ќе забрани невакцинираните деца да одат на училиште

Италијанската министерка Беатрис Лорензин изјави дека бројот на невакцинирани деца во Италија се намалил поради лажните вести, и дека со декрет, до крајот на неделата ќе бидат воведени нови правила.

Политиките на штедење кои ги наметнува ММФ може лошо да влијае врз семејствата

Политиките на штедење кои ги наметнува ММФ може лошо да влијае врз семејствата

Политиката на штедење која ја наметнува Меѓународниот монетарен фонд може лошо да влијае врз способноста на родителите да се грижат за здравјето на децата, се наведува во најновата студија на американската Национална академија на науките.

Внимавајте, почна сезоната на крлежи

Внимавајте, почна сезоната на крлежи

Пролетните дождови се предвесник на овие мали крвопии. Голем број крлежи не се преносители на никакви болести, но подобро е да ги избегнете и веднаш да ги отстраните доколку ве каснат.

Зајакнете го имунитетот со чај од коприва

Зајакнете го имунитетот со чај од коприва

Лековитиот чај од коприва е популарен ширум светот бидејќи содржи многу витамини, минерали и хлорофил што помагаат во јакнењето на имунитетот и за лечење на разни заболувања како анемија и воспаленија.

Храна која се бори против холестеролот

Храна која се бори против холестеролот

Првиот чекор е да престанете да внесувате храна што содржи „лош“ холестерол (LDL) што предизвикува замастување на артериите. Тоа се полномасни млечни производи, јајца, палмино масло, кокосов путер…

Мајчиното млеко против ракот

Мајчиното млеко против ракот

Научници во Шведска открија дека мајчиното млеко содржи состојка која ги убива клетките со рак. До откритието научниците дошле случајно. Во текот на еден експеримент им биле потребни човечки клетки и бактерии за да ги истражат антибиотските својства на мајчиното млеко.

Како против алергијата

Како против алергијата

Симптомите на алергија се многу непријатни без разлика дали станува збор за сезонска или повторлива алергиска реакција кон некое јадење, цвет или прашина. Се разбира постојат дузина лекови кои за час ќе ги олеснат симптомите, но наместо да се клокате со апчиња погледнете ги овие природни антихистамини.

Бесплатни кондоми и антибеби пилули бараат младите од новата Влада

Бесплатни кондоми и антибеби пилули бараат младите од новата Влада

Младите од новата Влада бараат орална контрацепција на позитивна листа на лекови и бесплатни кондоми. Ова е едно од барањата на младите од невладината ХЕРА како дел од манифестот за сексуално и репродуктивно здравје и права Визија 2020 на Меѓународната федерација за планирано родителство (МФПР).

Генетиката и пореметување на метаболизмот причина за раѓање на големи бебиња

Генетиката и пореметување на метаболизмот причина за раѓање на големи бебиња

Големи или бебиња преку 4.500 грама се раѓаат заради поголем број на причини.Најчести фактори се генетиката и пореметување во метаболизмот со шеќери односно гестациски или вистински дијабетес.

Powered by WP Bannerize