Powered by WP Bannerize

Шестгодишниот Алексеј боледува од ретка болест, му требаат средства за лекување

Шестгодишниот Алексеј боледува од ретка болест, му требаат средства за лекување

Алексеј е на возраст од скоро 6 годинки и боледува од ретка болест,односно рогресивна мускулна дистрофија-Дишен (Distrophio musculorum progresiva DMD),која предизвикува изумирање на мускулните влакна.

На 13-годишниот Гоце од Битола му треба нашата помош бидејќи боледува од тумор на мозокот

На 13-годишниот Гоце од Битола му треба нашата помош бидејќи боледува од тумор на мозокот

Гоце од Битола. има само 13 години и боледува од тумор на мозокот. Потребната сум за лекување е 40.000 евра, а  хумани граѓани, организации, здруженија собраа околу 30.000 евра. Потребни се уште малку средства.

На самохрана мајка и е потребна помош во борба против канцер на желудник

На самохрана мајка и е потребна помош во борба против канцер на желудник

Наташа Николовска е самохрана мајка и боледува од канцер на желудник, а потребни и се 12.000 евра средства за лекување.

На 15-годишната Сара од Штип и треба нашата помош

На 15-годишната Сара од Штип и треба нашата помош

Петнаесетгодишната Сара Јорданова од Штип боледува од леукемија. Пред три месеци и е направена трансплантација на коскена срцевина во Италија каде што се уште престојува поради претстојните контроли.

На осумгодишно девојче кое боледува од тумор на мозок, му треба нашата помош

На осумгодишно девојче кое боледува од тумор на мозок, му треба нашата помош

Осумгодишното девојче Билјана Пешевска од кратовското село Трновац, боледува од тумор на малиот мозок.Таа на 3 февруари била оперирана, но секој ден треба да прима радиотерапија и хемотерапија.

На ученик кој го повреди окото на физичко воспитување, потребна му е помош

На ученик кој го повреди окото на физичко воспитување, потребна му е помош

Ученик од ООУ „Блаже Конески“ на часот по физичко и здравствено образование го повреди окото и поради сложеноста на операцијата ученикот е итно префрлен на операција во Белград.

Парите од продажба на карти за детска претстава во МОБ за лекување на Лука

Парите од продажба на карти за детска претстава во МОБ за лекување на Лука

Во Македонската опера и балет во сабота и недела напладне ќе биде прикажана детската претстава „Маша и нејзината волшебна приказна“, а средствата што бидат собрани управата на националната установа ќе ги намени за малиот Лука Јовановски, кој боледува од редок вид на рак на окото – Retinoblastoma. 

Да му помогнеме на малиот Лука да се пребори со рак на окото

Да му помогнеме на малиот Лука да се пребори со рак на окото

ЈП Паркинзи на Општина Центар и Општина Центар организираат голема хуманитарна забава за малиот Лука Јовановски кој има само една година, а се справува со редок вид на рак на окото – Retinoblastoma.

Отворени се телефонски броеви за донации за детето Давид од Кратово

Отворени се телефонски броеви за донации за детето Давид од Кратово

Телефонските броеви на кои можете да донирате за Давид Стојановски од Кратово кој се бори со рак на ногата се 070-143-173 Т-Мобиле, 075-143-480 ОНЕ, 077-143-480 ВИП.

На Матеј му треба нашата помош, треба да се лекува во Словенија

На Матеј му треба нашата помош, треба да се лекува во Словенија

Приказната за малиот Матеј Стоилов од Делчево (4,5 години) чијшто татко сака да го продаде бубрегот за да го лекува својот син повторно се актуелизира, бидејќи на детето му треба помош.

Во поплавените подрачја потребни се пелени и детска облека

Во поплавените подрачја потребни се пелени и детска облека

Освен што можете да донирате на 143 300 за поплавените подрачја, на жителите таму потребни им се и пелени за бебиња, детска гардероба и храна.

Powered by WP Bannerize