Powered by WP Bannerize

Направете сами природно масло за отстранување на осипот од пелените

Направете сами природно масло за отстранување на осипот од пелените

Наместо да купувате најразлични козметички производи за вашето бебе кои притоа се и многу скапи можете сами да направите природно масло за отстранување на осипот и црвенилото од пелените.

Фото: Маче заљубено во бебенцето уште пред тоа да се роди

Фото: Маче заљубено во бебенцето уште пред тоа да се роди

Мачката по име Панда, стара две и пол години, развила неверојатно чувство на поврзаност со новиот член во семејството, уште пред да се роди.

Дали е нормално на новороденчето да му паѓа косата

Дали е нормално на новороденчето да му паѓа косата

Понекогаш може да биде навистина изненадувачки кога на новороденчето родено со многу коса ќе почне да му опаѓа.

Бебињата не сакаат да заспиваат сами

Бебињата не сакаат да заспиваат сами

Последните години помеѓу педијатрите се одвива дебата дали е подобро да се заспива бебето во прегратка или да се стави во креветче со цел самото да заспие?

Дајте и шанса на бебешката кожа самата да создаде заштитен механизам

Дајте и шанса на бебешката кожа самата да создаде заштитен механизам

Многу родители ја зголемуваат колекцијата на производи за нега на бебешката кожа со надеж дека на тој начин најдобро ќе ја заштитат нежната кожа на бебето.

На бебињата им одговара само памучна постелнина

На бебињата им одговара само памучна постелнина

Душеците и постелнината од природни материјали го намалуваат ризикот од појава на алергиски реакции и астма кај новороденчињата.

Детската љубопитност не трпи забрани

Детската љубопитност не трпи забрани

Љубопитноста и интелегенцијата се тесно поврзани-велат психолозите.

Истражување: Премногу штетни супстанции во бебешката козметика

Истражување: Премногу штетни супстанции во бебешката козметика

Според истражувањето спроведено од страна на невладиното здружение Women in Europe for a Common Future (WECF) шампоните, лосионите, млеката за чистење, влажните марамчиња и останати козметички производи кои се користат за нега на кожата на бебињата можат да содржат премногу потенцијално штетни хемиски супстанции и алергени.

Затоплете го креветчето пред да го легнете бебето во него

Затоплете го креветчето пред да го легнете бебето во него

Постојат многу препораки како да му помогнете на бебето да заспие полесно и да спие спокојно во текот на ноќта.

Детето е најбезбедно во домот-или можеби не

Детето е најбезбедно во домот-или можеби не

Многу родители сметаат дека нивното дете е најбезбедно во домот. Меѓутоа статистиката покажува сосема спротивно-дури 70% од повредите кај децата помали од четири години се случуваат токму во домашни услови.

Колку често треба да се бањаат децата во зима

Колку често треба да се бањаат децата во зима

Во зимскиот период треба да се избегнува секојднбевното бањање на децата. Доволно е да го искапете бебето еднаш во три дена. Секојдневно единствено се одржува хигиената на гениталиите и тоа само со плакнење со млака вода со минимално користење на сапун и шампон.

Powered by WP Bannerize