Powered by WP Bannerize

Одберете памучна постелнина за вашето бебе

Одберете памучна постелнина за вашето бебе

Постелнините за детските креветчиња се вистинско задоволство, можете да изберете по ваш вкус шарени, еднобојни или во различни  тематски дезени.

Нега на пеленската регија кај женските бебиња

Нега на пеленската регија кај женските бебиња

Кај женските бебиња многу е важно да водите сметка за начините на кои ја бришете кожата во пеленската регија. 

Колку пелени дневно се потребни за новороденче

Колку пелени дневно се потребни за новороденче

За новороденче ќе треба околу 12 пелени дневно, а за дете од една година или повеќе потребни се од 6 до 8 пелени.

Предности и маани на еднократните пелени

Предности и маани на еднократните пелени

Полесни се за употреба, можете да ги користите било каде.

Предности и маани на платнените пелени

Предности и маани на платнените пелени

Бебињата кои се облечени во платнени пелени, добиваат помалку осип на кожата на газето. Ова се случува затоа што платнените пелени се менуваат почесто, отколку еднократните.

Што го предизвикува маститисот

Што го предизвикува маститисот

Маститисот е воспаление на градите, предизвикано од микроорганизми.

Затнување на млечните канали

Затнување на млечните канали

Затнувањето на млечните канали е честа појава. Се манифестира како болни грутки во градите и не е пропратнено со покачена температура. Најчесто се јавува само во едната града.

Преполнети гради

Преполнети гради

Кога ќе почне да се произведува поголемо количество млеко, нормално е градите да станат поголеми, потешки и малку болни. Ова обично се случува од 2 до 6 ден после породувањето. Градите може да отечат, да станат многу тврди, со грутки и болни. Може да се јави и црвенило, жештина, пулсирање и вовлекување на брадавиците, како и да дојде до благо покачување на температурата кај мајката.

Болни брадавици

Болни брадавици

Се јавува обично на почетокот на доењето, додека мајката и бебето не пронајдат удобна положба или додека не научат како бебето правилно да цица од градата. Откако ќе научат, доењето треба да стане удобно и безболно.

Дали ноќното одвикнување од пелени е посебен процес

Дали ноќното одвикнување од пелени е посебен процес

Дури и кога детето е научено преку ден да не користи нокшир, ноќното одвикнување од користењето пелени понекогаш изгледа како да е посебен процес.

Најчести причинители на пеленскиот осип

Најчести причинители на пеленскиот осип

Пеленскиот осим се манифестира со црвена и помалку отечена кожа во пеленската регија, горниот дел од бутовите и гениталиите кај бебебто.

Powered by WP Bannerize