Powered by WP Bannerize

Мајчиното млеко е единствениот вкус што бебето нема да го одбие

Мајчиното млеко е единствениот вкус што бебето нема да го одбие

Истражувањата покажуваат дека исхраната за време на бременоста може да влијае на развојот на ова сетило кај бебињата, бидејќи одредени вкусови преминуваат преку плодовата вода, преку кои бебињата можат да ги вкусат.

Овошна кашичка од малини или капини во комбинација  со оризови снегулки

Овошна кашичка од малини или капини во комбинација  со оризови снегулки

Витамински оброк за бебе постаро од седум месеци.

Хранливи вредности на смоквата

Хранливи вредности на смоквата

Смоквата освен што е вкусна и хранлива, поседува и различни лековити својства. Содржи вистинска ризница на корисни состојки кои се актвиираат во зависност од проблемите на организмот.

Каква храна да се консумира за време на овие топли летни денови

Каква храна да се консумира за време на овие топли летни денови

Нутриционистите препорачуваат доста сезонско свежо овошје и зеленчук бидејќи тоа се производи кои содржат висок процент на вода и минерали.Така се надоместуваат голем број на електролити кои се губат со потењето.

Исхрана на трудници кои имаат дијабетес

Исхрана на трудници кои имаат дијабетес

За трудниците со дијабетес, исхраната е од исклучителна важност. На слатките работи треба да се заборави и треба да се јадат само производи богати со сложени јаглехидрати, растителни влакна и минерали, заситени масни киселини.

Кашичка од цвекло и палента

Кашичка од цвекло и палента

Кашичката од цвекло е одличен извор на железо и витамини од групата Б. 

Кашичка од млади тиквички

Кашичка од млади тиквички

За да го подготвите овој вкусен оброк за вашето малечко потребни ви се само две состојки.

Совршен појадок за детето, италијански омлет

Совршен појадок за детето, италијански омлет

Јајцето е сварлив и хранлив производ. Еве еден рецепт за подготовка на здрав омлет со компири.

Будење со главоболка, подуеност и мамурлук

Будење со главоболка, подуеност и мамурлук

Нутриционистите предупредуваат на нешто што се нарекува мамурлок од храна, а со овој симптом се соочуваат сите оние кои не водат премногу грижа за исхраната. Тие кои јадат производи кои телото тешко ги вари, страдаат од утрински мамурлук кој може да биде предизвикан од нетлоренација кон одредени производи.

Не му нудете храна на детето во текот на возењето

Не му нудете храна на детето во текот на возењето

За многумина родители е многу полесно да го наранат своето малечко додека тоа се забавува за време на возењето.

Зошто децата на кои им растат заби често се разболуваат

Зошто децата на кои им растат заби често се разболуваат

Многу деца се болежливи, кенкави и нервозни кога им избиваат запчињата.

Powered by WP Bannerize