Powered by WP Bannerize

Адаптирани млека специјално наменети за предвремено родени бебиња

Адаптирани млека специјално наменети за предвремено родени бебиња

Измолзеното мајчино млеко ( или млеко од мајка донор ) е секогаш најдобриот можен начин на прехрана на предвремно родените деца.

И премалку внесување на сол може да биде штетно за срцето

И премалку внесување на сол може да биде штетно за срцето

Намалувањето на внесување на сол може да помогне на оние со висок крвен притисок, но со претераното исфрлање на сол од исхраната, организмот се изложува на поголем ризик од кардиоваскуларни болести.

Кашичка од тиквичка и банана

Кашичка од тиквичка и банана

Вкусна кашичка со неодоливо благ вкус која ќе биде подготвена за само петнаесетина минути.

Составот на адаптираните млека се поблиску до оној на мајчиното млеко

Составот на адаптираните млека се поблиску до оној на мајчиното млеко

Мајчиното млеко е единствениот совршен продукт за бебето и како таков секогаш е прв избор. Но доколку од одредени причини не сте во можност да го доите своето малечко, не очајувајте. Благодарение на современата технологија, составот на адаптираните млека наменети за бебињата во многу сегменти се приближи на составот на мајчиното млеко.

За салото околу стомак виновен стресот

За салото околу стомак виновен стресот

Стомакот е проблематично подрачје за наталожување на маснотии и килограми, но и по губењето на тежината тој не е рамен. Но причината за таложење на килограми околу стомакот е стресот покажува истражувањето на Универзитетот Јеил.

На кој начин да го превенирате труењето со храна во бременоста

На кој начин да го превенирате труењето со храна во бременоста

Најважно од се е да внимавате што јадете посебно летно време кога храната побрзо се расипува. Внимателно подготвувајте ги оброците и по конзумирање веднаш ставете ги во фрижидер. Често мијте ги рацете и кујнскиот прибор, а ако сакате да го загревате оброкот, подгревајте го на помала температура подолго време.

Како труењето со храна во бременоста влијае на плодот

Како труењето со храна во бременоста влијае на плодот

Во најголем број на случаи труењето со храна не влијае на развојот на бебето и неговото здравје иако постојат исклучоци. Листерија, бактерија присутна во недоволно варена храна и непастеризирани сирења може да предизвика предвремено породување, инфекции и умртвување на плодот.

Лимонада која ја смирува главоболката

Лимонада која ја смирува главоболката

Лимонадата со лаванда е еден од најприродните лекови против главоболка која телото го доведува во баланс. Освен што е летно освежување овој пијалок ги опушта сите сетила.

Како да го намалите ризикот за појава на алергија кај вашето малечко

Како да го намалите ризикот за појава на алергија кај вашето малечко

Неодамнешно шведско истражување покажало дека родителите кои сакаат да ги заштитат своите бебиња од развивање алергија треба да се обидат со еден едноставен пристап за воведување на децата во светот на микробите: Едноставно ставете ја цуцлата во вашата уста пред повторно да му ја дадете на бебето.

Вкусна кашичка од жолчка

Вкусна кашичка од жолчка

Рецепт за првиот бебешки омлет. 

Зошто киселата вода не е добра за линијата

Зошто киселата вода не е добра за линијата

Научниците открија дека со голтањето на гасовите низ пијалоците, се потикнува лачењето на хормонот на гладта, што ве тера да јадете повеќе. Тоа значи дека иако киселата вода има нула калории, сепак може да направи да се здебелете.

Powered by WP Bannerize