Се става ли сол во кашичките?

Се става ли сол во кашичките?

Стручњаците препорачуваат дека не е потребно да се соли храната, додека бебето не наполни една година, бидејќи така се чуваат бубрезите. После првиот роденден, добро е храната да се посоли, но што помалку.

Доењето го подобрува видот на бебето

Доењето го подобрува видот на бебето

Според последните истражувања направени на 78 доени и 184 деца хранети со адаптирано млеко на возраст од 4-6 години се покажало дека уште во првите шест месеци доените деца имале подобри резултати во текот на испитувањето на видот.

Неколку совети за бебешката храна

Неколку совети за бебешката храна

Топлењето на храната во микробранова печка може да создаде жешки џебови, кои возможно е да не ги забележите.

Кои зачини смеат да ги јадат бебињата?

Кои зачини смеат да ги јадат бебињата?

Општо познато е дека детската храна не треба да содржи зачини.

Каша од морков и компир за вашето бебе

Каша од морков и компир за вашето бебе

Зеленчукот добро исчистете го и исецкајте го на коцки.

Јајца во исхраната на бебињата

Јајца во исхраната на бебињата

Кога ќе дојде време да воведете нова храна во бебешката исхрана, особено е важно консултирање со педијатар.

Кога вашето бебе е подготвено за разновидна храна?

Кога вашето бебе е подготвено за разновидна храна?

Правилната исхрана има големо значење во здравиот развој на новороденчето. Со соодветна исхрана доенчето се развива и напредува брзо.

Велика Британија одобри зачнување дете од тројца родители

Велика Британија одобри зачнување дете од тројца родители

Во историска одлука Британскиот парламент го одобри предлог-законот кој ќе овозможи зачнување бебе кое поттекнува од тројца родители за да се избегнат генетските проблеми.

Интересни факти за децата родени во зима

Интересни факти за децата родени во зима

Дали годишното време во кое ќе се роди вашето дете може да влијае врз карактерот или врз неговиот живот? Експертите утврдиле некои навистина интересни фактори на сезоната во која е родено бебето, кои се одразуваат на нивниот развој и здравје.

Дали и какви диети се дозволени кај доилки

Дали и какви диети се дозволени кај доилки

Вишокот на килограми се огромен проблем кај секоја жена, особено ако неодамна се породила. Покрај можната промена во расположението поради променетиот хормонален статус, вишокот на килограми се дополнителна причина за губење на самодовербата. Затоа се почесто „ новите мајки “ сакаат брзо да ослабат и применуваат најразлични диети. Но дали е тоа дозволено и колку е тоа безбедно доколку доите?

Пластичното шише опасно за вашето бебе

Пластичното шише опасно за вашето бебе

Научниците уште пред повеќе години открија дека од пластичните шишиња се ослободува опасна материја – бисфенол А (БПА), која бебето може да ја прими преку млекото или течноста која ја пие.