Powered by WP Bannerize

Пијалоци кои ќе ви помогнат во борбата со масните наслаги

Пијалоци кои ќе ви помогнат во борбата со масните наслаги

Со стареењето метаболизмот успорува, па мастите лесно се насобираат на несаканите места. Најсилен борец е водата.Водата со лимон или лимета е едноставно да се направи. Потребно е тие да се исцедат внатре.

Ананасот е природна ризница на ензими, витамини и минерали

Ананасот е природна ризница на ензими, витамини и минерали

Ананасот содржи исклучително голема количина на ензимот бромелаин кој се смета за еден од најздравите природни лекови.Бромелаинот има многу позитивни својства ги намалува отоците, дејствува противвоспалително, ги разградува белковините, ја разредува крвта и ја намалува густината на слузта што е важно за оние кои имаат астма и хроничен бронхитис.

Блага кашичка од гриз и кајсии

Блага кашичка од гриз и кајсии

Вкусен оброк погоден за бебиња постари од една година.

Потребна е креативност во пристапот на исхрана на децата

Потребна е креативност во пристапот на исхрана на децата

Иако покрај здравје, правилната исхрана на децата треба да им овозможи правилен раст и развој. Секојдневниот внес на се она што му е потребно во организмот на детето во доволни количини често е невозможно, бидејќи децата често неволно јадат производи богати со витамини и минерали, посебно богати со железо како црвено месо и зелен лиснат зеленчук.

Железото во организмот е поврзано со креативноста на децата

Железото во организмот е поврзано со креативноста на децата

Еден од најчестите нутритивни дефицити во светот е недостаток на железо во организмот, па така во последните четири до пет години спроведени се неколку истражувања.

Бадеми во детската исхрана

Бадеми во детската исхрана

Бадемите се најдобиот избор од групата на јаткасти плодови кога станува збор за детската исхрана.Нивниот состав изобилува со протеини и растителни влакна, витамин Е и калциум. 

Мајчиното млеко и бебешката плунка прават чудо-мајчиното млеко не е само храна туку и лек

Мајчиното млеко и бебешката плунка прават чудо-мајчиното млеко не е само храна туку и лек

Доењето не  е само начин на хранење на бебето туку и сложен динамичко-биолошки процес- тврди доктор Кејти Хајнд.

Бела крем кашичка од карфиол

Бела крем кашичка од карфиол

Вкусна кашичка од карфиол и ориз. 

Пире од тиквички – вкусен оброк за вашето малечко

Пире од тиквички - вкусен оброк за вашето малечко

Совешена комбинација на овошки и зеленчук погодна за бебиња постари од пет месеци.

Колку повеќе вашето бебе цица толку повеќе вашето тело произведува млеко

Колку повеќе вашето бебе цица толку повеќе вашето тело произведува млеко

Обезбедувањето на доволна количина на течности и храна е важна за оптималната продукција на мајчино млеко.

Органската храна е најдобар избор за подготовка на оброците на децата

Органската храна е најдобар избор за подготовка на оброците на децата

Ако сте во можност за подготовка на оброците на вашето дете секогаш купувајте органски произведени производи.

Powered by WP Bannerize