Powered by WP Bannerize

Диетите се опасни за коските на тинејџерките

Диетите се опасни за коските на тинејџерките

Тинејџерките често држат диети, па се изложуваат на опасност да го загрозат здравјето на коските, предупредуваат научниците од универзитетот во Бристол.Истражувачите го скенирале обликот и густината на коските на 4.000 петнаесетгодишни деца за да се потврди хипотезата.

Зошто палентата е здрава

Зошто палентата е здрава

Палентата е здрава бидјеќи содржи доволно минерали, нутриенти и витамини колку што му се потребни на телото за нормално да функционира.Таа има големо влијание во спречувањето на различни болести, како и на севкупното здравје на човекот.

Одберете обувки кои го следат темпото на развој на детските стапала

Одберете обувки кои го следат темпото на развој на детските стапала

Стапалата на бебињата во периодот од третиот до шестиот месец од животот се рамни и меки.

Пире од компири, пашканат и лук

Пире од компири, пашканат и лук

Послужете им повкусна и поздрава варијанта на пирето.

Читајте внимателно што содржат кашичките

Читајте внимателно што содржат кашичките

Зеленчуковите кашички немаат додадок на сол, додека оние со месо и зеленчук имаат, но во помали количини. Внимавајте ако некој во семејството има проблем со глутен, на кашичката пишува ако содржи.

Колострумот како прва природна вакцина што ја добива новороденчето

Колострумот како прва природна вакцина што ја добива новороденчето

Колострумот е првото млеко кое телото на идната мајка започнува да го создава уште во текот на бременоста.

Кашичка од крушка и брокула

Кашичка од крушка и брокула

Одличен микс на вкусови кои веруваме дека ќе му се допадне на вашето малечко.

Пет производи кои содржат добри маснотии кои му се потребни на нашиот организам

Пет производи кои содржат добри маснотии кои му се потребни на нашиот организам

Има бројни производи кои се богати со маснотии кои се добри за нашето здравје, под услов да се конзумираат рационално. Тие го намалуваат ризикот од дебелина и зголемен холестерол, како и рак и го штитат нашето срце.

Недостаток на витамин Д, извор на многу болести

Недостаток на витамин Д, извор на многу болести

Многу луѓе страдаат од недостаток на овој витамин, а некои од симптомите се болка во мускулите, константен замор, промена на расположението и лош имунитет.

Витаминот Д се внесува во бебешкиот организам и преку мајчиното млеко

Витаминот Д се внесува во бебешкиот организам и преку мајчиното млеко

Мајчиното млеко ги содржи сите минерали и витамини, кои му се неопходни на бебето во првите 6 месеци од неговиот живот.

Како и возрасните, и децата стресот го изразуваат преку јадење

Како и возрасните, и децата стресот го изразуваат преку јадење

Како и возрасните и децата својата детска нервоза ја совладуваат со несвесно внесување на поголемо количество на храна, утврдија стручњаците од Универзитетот во Мичиген, следејќи ја тежината на 125 деца од рано детство до полнолетство.

Powered by WP Bannerize