Powered by WP Bannerize

Храната во алуминиумска фолија е опасна по здравјето

Храната во алуминиумска фолија е опасна по здравјето

Доколку при печење на скара, користете алуминиумска фолија, за скарата да се исчисти, треба да знаете дека тоа може да биде опасно, бидејќи металните супстанци од фолијата можат да се пренесат на храната.

Мајчиното млеко дава резултати во борба против ракот

Мајчиното млеко дава резултати во борба против ракот

Мајчиното млеко почна да се користи како лек против рак откако научниците во Шведска случајно открија дека содржи состојка која ги убива клетките на туморот.На користењето на мајчиното млеко во борба против ракот се чекало повеќе од пет години, а сега почнало да ги дава првите резултати.

Нездравата храна не секогаш е лош избор

Нездравата храна не секогаш е лош избор

Конзумирањето на брза храна најмногу двапати неделно е во ред, доколку вашиот избор е храна која има релативно малку масти, сметаат нутриционистите.

Бананата е кралица помеѓу овошјето

Бананата е кралица помеѓу овошјето

Бројните истражувања докажуваат дека една банана го подобрува расположението, а причина за тоа е состојката триптофан, протеин кој во телото го поттикнува создавањето на серотонин, познат како хормон на среќата.

На трудниците им се препорачува до три милиграма фолна киселина дневно

На трудниците им се препорачува до три милиграма фолна киселина дневно

Недостатокот на фолна киселина може лесно да се утврди. Освен клинички симптоми по кои се препзнава анемијата, потребно е да се направи лабораториска анализа на крвта врз основа на која може да се утврди намалениот број на еритроцити, евентуално и леукоцити или тромбоцити.

Печени пиперки полнети со сирење

Печени пиперки полнети со сирење

Почнува сезона на пиперки, еве еден одличен рецепт.

Недостаток на железо кај децата, како да се превенира

Недостаток на железо кај децата, како да се превенира

Доколку бебето се храни со млечна формула, тоа веројатно ја добива препорачаната количина на железо.Со воведување на суплементи почнете од четвртиот месец на бебето. Продолжете да давате суплементи додека не почне да јаде два или три оброка збогатени со железо, како што се житарки и месо.

Децата кои помагаат во готвењето јадат повеќе зеленчук

Децата кои помагаат во готвењето јадат повеќе зеленчук

Во новото истражување за здравата исхрана на децата кое го спроведе „Нестле“ лекарите ја споредиле храната која ја јадат децата кои често се во кујна и им помагаат на родителите во подготовка на оброците, со производите кои ги јадат децата кои пак ја немаат таа навика.

Нова метода за лечење од алергија на кикиритки кај децата

Нова метода за лечење од алергија на кикиритки кај децата

Студијата објавена во медицинскиот часопис „The Lacet“ покажува дека алергијата на кикиритки кај децата може да се излечи со кикиритки.

На лето јадете црна чоколада

На лето јадете црна чоколада

За црното чоколадо се знае дека е добро за притисок, а група на научници од Универзитет во Квебек проценуваат дека моќниот антиоксиданс „полифеноли“ кои ги содржат ова чоколадо може да биде еден од најделотворните штитови против УВ зраците, пренесуваат француските медиуми.

Зошто денот да го започнете со шолја топла лимонада

Зошто денот да го започнете со шолја топла лимонада

Лимоновиот сок со топла вода на чудесен начин ги испира и црниот дром и бубрезите. Рецептот е едноставен, шолја топла вода (не врела, за да не се уништи витамин Ц) и сок од половина лимон.

Powered by WP Bannerize