Powered by WP Bannerize

Кашичка од брокула и карфиол

Кашичка од брокула и карфиол

Интересна мешавина на зеленчукови вкусови за вашето малечко.

Кашичка за бебиња на пет месеци

Кашичка за бебиња на пет месеци

Морковите и компирите исчистете ги добро и исечкајте ги на коцки. Исечканиот зеленчук оставете го да се вари на пареа. Ако немате адекватен сад, во обичен ставете цедалка и исечкајте го зеленчукот. Поклопете и ставете да се вари на тивок оган.

Митови за дохрана на бебињата

Митови за дохрана на бебињата

Ниту едно млеко не може во потполност да го замени мајчиното, но не се сите мајки во можност да дојат. Адаптираното млеко не е или не треба да биде избор но може да помогне или да го поддржи доењето на почеток кога млекото на мајката се уште не е доволно.

Како чоколадото влијае врз бебето во бременоста

Како чоколадото влијае врз бебето во бременоста

Шведските научници спроведоа истражување во кое испитувале колку идните мајки јадат чоколадо во текот на бременоста. Се  покажало дека бебињата чиишто мајки секојдневно јаделе чоколадо биле многу посреќни од оние кои не јаделе.

Чоколадо во бременоста, што треба да знаете

Чоколадо во бременоста, што треба да знаете

Општо е познато дека чоколадото ги смирува жените, а задоволна и смирена мајка има среќно и разиграно бебе. Чоколадото, посебно црното има важни нутриенти кои се неопходни за здравјето на организмот.

Секојдневни производи кои дебелеат

Секојдневни производи кои дебелеат

Ако сакате да ослабнете и да ја дрижите тежината под контрола, јаглехидратите се први на кои треба да внимавате во исхраната. Благо, леб, тестенини се најпознати непријатели на витката линија, но постојат и други производи кои се полни со јаглехидрати.

Направете свој чај за зајакнување на имунитетот

Направете свој чај за зајакнување на имунитетот

Коренот од билката астрагалус се користи во традиционалната кинеска медицина во борба против многу болести. Во комбинацијата на различни чаеви ставете и ѓумбир, кој го брани организмот од различни штетни влијанија.

Храна која ќе ви го подобри расположението

Храна која ќе ви го подобри расположението

Најдобро е денот да го започнете со внес на протеини од млеко, јогурт, јајца или путер од кикиритки, потоа да внесете житарки од цело зрно кое обезбедуваат глукоза за мозокот и две порции овошје.

И по воведување на дохрана мајчиното млеко е главниот оброк

И по воведување на дохрана мајчиното млеко е главниот оброк

Цврстата храна треба постепено да го заменува млекото во процесот на дохрана, но на бебињата сè уште како главен оброк треба да им се даде мајчино млеко или млечна формула, сè до возраст од 12 месеци (доволно е 500-600 мл млеко дневно).

Крем кашичка од грашок

Крем кашичка од грашок

Вкусен и здрав оброк погоден за бебиња постари од осум месеци.

Млеко пред спиење – непотребна навика по првиот роденден

Млеко пред спиење - непотребна навика по првиот роденден

Бебињата се многу добри во саморегулирањето на своите оброци, па ќе изгледа дека вашето бебе ќе ви даде до знаење кога последниот оброк од млеко пред спиење нема да му биде повеќе потребен

Powered by WP Bannerize