Powered by WP Bannerize

Урмите штитат од мозочен удар и помагаат во слабеењето

Урмите штитат од мозочен удар и помагаат во слабеењето

Урмите се голем извор на природни влакна кои се неопходни за работа на цревата. Шеќерот од нив е совршена алтернатива за обичниот шеќер.

Антиоксиданси и лецитин во борба против целулитот

Антиоксиданси и лецитин во борба против целулитот

Храната полна со антиоксиданси ги неутрализира слободните радикали и помага во регенерација на оштетеното ткиво. Освен витамините како антиоксиданси дејствуваат и полифенолите и биофлавоноиди.

Колку часови спијат новороденчињата

Колку часови спијат новороденчињата

Новороденчињата спијат многу-помеѓу 16 и 19 часа во текот на едно деноноќие.

Лимoнада со босилек

Лимoнада со босилек

Овој безалкохолен пијалок може да ве освежи за време на летните денови.

Фото: Во која положба се наоѓаат бебињата додека се во мајчиниот стомак

Фото: Во која положба се наоѓаат бебињата додека се во мајчиниот стомак

Мари Фермонт е фотографка која живее и работи во Холандија. Таа е одличен фотограф кој се занимава со фотографирање на бебиња и чинот на нивното раѓање.

Кашичка од авокадо и палента

Кашичка од авокадо и палента

Вкусен и здрав оброк погоден за бебиња постари од седум месеци.

Доилки, внимавајте што јадете

Доилки, внимавајте што јадете

Доколку го доите вашето малечко, задолжително треба да внимавате на внесот на одредени хранливи намирници, кои делувајќи преку вашето млеко можат да предизвикаат грчеви кај бебето.

Ареолите околу брадавиците се извор на добри бактерии потребни за секое доенче

Ареолите околу брадавиците се извор на добри бактерии потребни за секое доенче

На малкумина им е познат фактот дека ареолите околу брадавиците на мајката имаат важна улога во зајакнување на здравјето на бебето. 

Топлото време може да предизвика осип на кожата кај бебињата

Топлото време може да предизвика осип на кожата кај бебињата
Осипот од топлина се јавува во облик на мали ситни  црвени точки, а понекогаш и во форма на поголеми црвени кругови кои наликуваат на пликови. Кожата која најчесто е опфатена од топлинскиот осип е онаа на колената, лактовите, вратот и препоните, а поретко на оние места каде облеката го допира телото како што стомакот и градите.

Дали е опасно спиењето со отворени очи

Дали е опасно спиењето со отворени очи

Иако оваа појава е многу честа кај новороденчињата (а престанува најчесто околу дванаесетиот или осумнаесетиот месец од животот), науката сеуште нема одговор на прашањето зашто некои деца спијат со отворени очи.

Какви се детските емоции

Какви се детските емоции

Дали понекогаш ви се случува воопшто да не можете да го разберете своето дете? Нагло го менува расположението и ведрината и наеднаш нив ги заменува со лутина и бес. Се прашувате дали таквите промени на расположение се нормални?

Powered by WP Bannerize