Powered by WP Bannerize

Кога да ја очекувате првата насмевка

Кога да ја очекувате првата насмевка

Првата насмевка кај бебињата е огромна радост за секоја нов родител, а едно од првите достигнувања на вашето бебе е неговата прва емотивна насмевка!

Како да изберете количка за бебе

Како да изберете количка за бебе

Купувањето на количка е една сериозна задача, која предходно треба добро да се испланира. Бидејќи, сигурно сакате возењето и прошетките да бидат удобни за вас и вашето дете – тоа се радосни моменти во кои треба да уживате.

Цуцла, ДА или НЕ

Цуцла, ДА или НЕ

На само 10 проверени цуцли, најдени се 40 различни бактерии, од кои некои биле и отпорни на силни антибиотици, како на пример пеницилин.

Кога да се збогувате со бебешкото креветче

Кога да се збогувате со бебешкото креветче

Доколку е возможно, најдобро е да почекате детето да наполни 3 ипол години, бидејќи тогаш е многу поподготвено отколку порано. Доколку вашето дете на многу помала возраст го има израснато неговото прво креветче или е премногу активно за да спие во него, преминувањето во нов и поголем кревет треба да се случи многу порано.

Научите го јазикот на бебињата

Научите го јазикот на бебињата

Бебињата се “мали луѓе” и имаат неверојатна способност да комуницираат со своите родители преку движења. Знаковниот јазик претставува ефикасен начин да се надмине “јазот” додека детето не почне да зборува, бидејќи новороденчињата ги користат своите рачиња за да “кажат” што мислат, како се чувствуваат и што сакаат.

Богата кашичка

Богата кашичка

Вистинско богатство од витамини и минерали сместени во еден мал оброк кој е погоден за бебиња постари од една година.

Адаптирани млека специјално наменети за предвремено родени бебиња

Адаптирани млека специјално наменети за предвремено родени бебиња

Измолзеното мајчино млеко ( или млеко од мајка донор ) е секогаш најдобриот можен начин на прехрана на предвремно родените деца.

И премалку внесување на сол може да биде штетно за срцето

И премалку внесување на сол може да биде штетно за срцето

Намалувањето на внесување на сол може да помогне на оние со висок крвен притисок, но со претераното исфрлање на сол од исхраната, организмот се изложува на поголем ризик од кардиоваскуларни болести.

Кашичка од тиквичка и банана

Кашичка од тиквичка и банана

Вкусна кашичка со неодоливо благ вкус која ќе биде подготвена за само петнаесетина минути.

Составот на адаптираните млека се поблиску до оној на мајчиното млеко

Составот на адаптираните млека се поблиску до оној на мајчиното млеко

Мајчиното млеко е единствениот совршен продукт за бебето и како таков секогаш е прв избор. Но доколку од одредени причини не сте во можност да го доите своето малечко, не очајувајте. Благодарение на современата технологија, составот на адаптираните млека наменети за бебињата во многу сегменти се приближи на составот на мајчиното млеко.

За салото околу стомак виновен стресот

За салото околу стомак виновен стресот

Стомакот е проблематично подрачје за наталожување на маснотии и килограми, но и по губењето на тежината тој не е рамен. Но причината за таложење на килограми околу стомакот е стресот покажува истражувањето на Универзитетот Јеил.

Powered by WP Bannerize