Powered by WP Bannerize

Правила за начинот на исхрана во бременоста

Правила за начинот на исхрана во бременоста

Правилната и избалансирана исхрана е важна во периодот на бременоста кога на телото на идната мајка и се потребни дополнителни витамини и минерали кои се составен дел од здравите хранливи намирници.

Зошто калинката е овошје кое им се препорачува на трудниците

Зошто калинката е овошје кое им се препорачува на трудниците

Сокот од калинка е одличен начин трудницата да ужива и во неговиот вкус и да добие витамини и минерали неопходни за здрава бременост.

Лубеницата најпогодна храна за бремени жени

Лубеницата најпогодна храна за бремени жени

Покрај тоа што, содржи многу витамини и минерали неопходни за мајката и бебето, лубеницата има корисен ефект врз голем број на непријатни појави кои ја придружуваат бременоста, како гадење и отоци.

Фолна киселина и како таа влијае врз бременоста

Фолна киселина и како таа влијае врз бременоста

Фолат е витамин Б кој игра важна улога во развојот на нови клетки. За време на бременоста важно е неговото конзумирање бидејќи помага за здрав развој на бебињата посебно во раните денови.

Спанаќот е значаен извор на фолна киселина

Спанаќот е значаен извор на фолна киселина

Во ниту еден продукт нема толку магнезиум како во спанаќот, а на прстите од едната рака може да се набројат оние со поголема содржина на железо.

Колку калории и се потребни на една трудница

Колку калории и се потребни на една трудница

За една трудница најважно правило во исхраната е да се јаде квалитетно, а не квантитетно ( за двајца).

Да за рибата како дел од менито во бременоста, но сепак со внимание

Да за рибата како дел од менито во бременоста, но сепак со внимание

 

Во текот на бременоста се препорачува да се конзумира барем два оброка кои содржат рибино месо во текот на неделата.

Во раната бременост се дозволени 300 калории повеќе

Во раната бременост се дозволени 300 калории повеќе

Очекувањето за зголемување на телесната тежина кај трудниците во текот на првите три месеци од бременоста се однесува на просечните два до три килограми. 

Зошто во раната бременост се зголемува апетитот кај некои трудници

Зошто во раната бременост се зголемува апетитот кај некои трудници

До неодамна се сметало дека најмногу внимание трудницата треба да посвети на исхраната во втората половина од бременоста кога и плодот позначително добива на тежина.

Житариците идеална храна во текот на бременоста

Житариците идеална храна во текот на бременоста

Интегралните житарици ( овесни, ржени, пченични, јачменови) претставуваат богат изор на природни шеќери и витамини,

Колку изнесува препорачаниот внес на јаглени хидрати во бременоста

Колку изнесува препорачаниот внес на јаглени хидрати во бременоста

Шеќерите се погонско гориво за организмот. Во текот на бременоста од нив треба да потекнуваат околу 50% од калориите.

Powered by WP Bannerize