Powered by WP Bannerize

Колку изнесува препорачаниот внес на јаглени хидрати во бременоста

Колку изнесува препорачаниот внес на јаглени хидрати во бременоста

Шеќерите се погонско гориво за организмот. Во текот на бременоста од нив треба да потекнуваат околу 50% од калориите.

Недоволно термички обработените јајца опасни за трудниците

Недоволно термички обработените јајца опасни за трудниците

Меко сварени јајца за појадок, пржено јајце на око, торти и слатки чии кремови се подготвени од термички необработени јајца-овие деликатеси секоја трудница треба да ги заборви барем до породувањето.

Конзумирање алкохол за време на бременост

Конзумирање алкохол за време на бременост

Експерименти спроведени врз животни сугерираат дека конзумирањето алкохол за време на бременост може да влијае на склоност кон алкохол кај идните генерации.

Избалансираноста на мастите и протеините е важна во бременоста

Избалансираноста на мастите и протеините е важна во бременоста

Разновидната и избалансирана исхрана игра клучна улога во развивањето на здравиот плод во текот на бременоста.

Колку се зголемуваат енергетските потреби на организмот во бременоста

Колку се зголемуваат енергетските потреби на организмот во бременоста

Според најновите нутриционистички насоки, се смета дека во текот на првото тромесечје во бременоста нема потреба од дополнително зголемување на енергетскиот внес преку исхраната.

Кикирики против анемија во бременоста

Кикирики против анемија во бременоста

Анемијата во бременоста е состојба која што во никој случај не смее да се игнорира. Тоа значи дека во крвта постои намалена количина на хемоглобин што придонесува клетките потешко да се снабдуваат со кислород.

Корисноста поголема од ризикот при често конзумирање на риба во бременоста

Корисноста поголема од ризикот при често конзумирање на риба во бременоста

Резултатите од истражувањето спроведено од доктор Џосеф Хибелин од Националниот иститут за токсичност и алкохолизам во Америка, докажува дека за детскиот развој, конзумацијата на 340 грама риба неделно има поголема корисност од хранливите материи отколку штетност од токсичните елементи како што е живата.

Сита трудница раѓа паметно дете

Сита трудница раѓа паметно дете

Одлична вест за трудниците кои имаат зголемен апетит. Тим од истражувачи предводен од Томас Мекдоналд утврди дека диетата, во првата половина од бременоста не е дозволена бидејќи го забавува развојот на мозокот кај бебето.

За време на бременоста женското тело бара само 250 калории повеќе од вообичаено

За време на бременоста женското тело бара само 250 калории повеќе од вообичаено

Прекумерното зголемување на килажата во бременоста може да го смени метаболизмот на глукозата кај мајката, а последица на тоа е поголем раст кај детето. Тоа може да предизвика подолго и потешко породување, со послаби трудови.

Со јаболков оцет решете ги мачнините во бременоста

Со јаболков оцет решете ги мачнините во бременоста

Првите три месеци од бременоста се оние кога постојано чувствуваме мачнини. Па ако сакате да го избегнете гадењето и повраќањето за време на бременоста, треба да пиете секое утро по 1 чаша вода со 2 лажички јаболков оцет и 1 лажичка мед.

Како да изгледате убаво за време на бременоста

Како да изгледате убаво за време на бременоста

Многу жени стравуваат дека во текот на бременоста ќе станат непривлечни, како и оти бременоста ќе им ја одземе целата убавина. Постојат многу начини жените да останат привлечни кога очекуваат бебе.

Powered by WP Bannerize