Powered by WP Bannerize

Корисноста поголема од ризикот при често конзумирање на риба во бременоста

Корисноста поголема од ризикот при често конзумирање на риба во бременоста

Резултатите од истражувањето спроведено од доктор Џосеф Хибелин од Националниот иститут за токсичност и алкохолизам во Америка, докажува дека за детскиот развој, конзумацијата на 340 грама риба неделно има поголема корисност од хранливите материи отколку штетност од токсичните елементи како што е живата.

Сита трудница раѓа паметно дете

Сита трудница раѓа паметно дете

Одлична вест за трудниците кои имаат зголемен апетит. Тим од истражувачи предводен од Томас Мекдоналд утврди дека диетата, во првата половина од бременоста не е дозволена бидејќи го забавува развојот на мозокот кај бебето.

За време на бременоста женското тело бара само 250 калории повеќе од вообичаено

За време на бременоста женското тело бара само 250 калории повеќе од вообичаено

Прекумерното зголемување на килажата во бременоста може да го смени метаболизмот на глукозата кај мајката, а последица на тоа е поголем раст кај детето. Тоа може да предизвика подолго и потешко породување, со послаби трудови.

Со јаболков оцет решете ги мачнините во бременоста

Со јаболков оцет решете ги мачнините во бременоста

Првите три месеци од бременоста се оние кога постојано чувствуваме мачнини. Па ако сакате да го избегнете гадењето и повраќањето за време на бременоста, треба да пиете секое утро по 1 чаша вода со 2 лажички јаболков оцет и 1 лажичка мед.

Како да изгледате убаво за време на бременоста

Како да изгледате убаво за време на бременоста

Многу жени стравуваат дека во текот на бременоста ќе станат непривлечни, како и оти бременоста ќе им ја одземе целата убавина. Постојат многу начини жените да останат привлечни кога очекуваат бебе.

Чајот од коприва не се препорачува за бремени жени

Чајот од коприва не се препорачува за бремени жени

За копривата често се вели дека, кога луѓето би сфатиле колку всушност таа корисна и лековита најверојатно во иднина би саделе само коприви.

Конзумирањето на голема количина на магдонос во бременоста е штетно

Конзумирањето на голема количина на магдонос во бременоста е штетно

Поради својот исклучително богат витамински и минерален состав, магдоносот со право се вбројува во групата на хранливи намирници кои се исклучително здрави за конзумација.

Како треба да изгледа менито на една трудница

Како треба да изгледа менито на една трудница

Како треба да изгледа менито на една трудница богато со свежа, здрава и избалансирана исхрана.

Внимателно со флуорот во бременоста

Внимателно со флуорот во бременоста

Флуорот е многу важен елемент во исхраната на трудниците. Создавањето на забите кај плодот е најпогоден период за искористување на флуорот. 

Што треба да јаде бременета жена која е вегетаријанец

Што треба да јаде бременета жена која е вегетаријанец

Црвено месо, месото од живина и риба се извор на железо кој е неопходен во текот на бременоста. Исто така телешко и јагнешко месо се извор на фолна киселина која е неопходна во периотждот на бременоста, но што доколку жената не јаде месо?

Правила за “шеќер” кај бремените жени

Правила за “шеќер” кај бремените жени
Бремените жени добиваат поголема тежина, особено оние кои имаат гестациски дијабетес па кај нив  се забележува забрзан, односно прекумерен раст на фетусот. Доколку кај бремената жена дојде до зголемување на крвниот притисок се препорачува диета до 1800 калории.

Powered by WP Bannerize