Powered by WP Bannerize

Распоред на вашата тежина во бременоста

Распоред на вашата тежина во бременоста

Во првото тромесечие кое трае од 0-12 недела, нормално е да се добијат 1-2 килограми. Во второто тромесечие кое трае од 12-28 недела, нормално е да се добијат 300-400 грама неделно. Во третото тромесечие кое трае од 29-40 недела нормално е да се добијат 1-2,5 килограми месечно.

Исхраната во бременоста

Исхраната во бременоста

Дали знаете дека она што го јадете додека сте бремени, може да се одрази на вашето здравје и на здравјето на вашето бебе и во текот на наредните години?

Маслиновото масло клуч за успешно зачнување

Маслиновото масло клуч за успешно зачнување

Научниците од Универзитетот во Саутемптон тврдат дека маслиновото масло е клуч за успешно зачнување.

Кофеин во бременоста,штетно или не?

Кофеин во бременоста,штетно или не?

Жените треба да го ограничат внесувањето на кофеинот на околу 200 милиграма дневно, што е отприлика една голема (3,5 дцл) шолја кафе, објави непрофитната организација за здравје на мајки и бебиња „March of Dimes“

Витамини за здрава бременост

Витамини за здрава бременост

Наспроти добрата исхрана треба да конзумирате оптимално количество на одредени хранливи состојки, пред се фолни киселини, калциум и железо.

Колку килограми е дозволено да се здебелите во бременоста?

Колку килограми е дозволено да се здебелите во бременоста?

Идните мајки кои во бременоста се здебелуваат повеќе од 16 килограми, ризикуваат предвремено да се породат, или да се породат со царски рез.

Колку треба да јадат трудниците?

Колку треба да јадат трудниците?

Обилната исхрана во текот на бременоста влијание врз долгорочното здравје на децата?

Бремените жени треба да јадат за двајца-најчеста грешка

Бремените жени треба да јадат за двајца-најчеста грешка

Бремените жени секојдневно се бомбардирани со податоците за тоа, што смеат, а што не да прават или да јадат додека се во исчекување на најсреќниот настан во нивниот живот.

Што не смее да се конзумира во бременоста

Што не смее да се конзумира во бременоста

Доколку сопругот или некој од семејството боледувал од поленска грозница, астма, егзема или други алергии, би требало да избегнувате кикирики во сите облици, бидејќи може бебето да стане алергично на јаткасти плодови. Всушност, нив треба да ги избегнувате во текот на бременоста и доењето.

Powered by WP Bannerize