Powered by WP Bannerize

Секс по породувањето

Секс по породувањето

По породувањето, воспоставувањето на лактација, недостаток од сон и општо прилагодување, дозволете му на телото да заздрави барем 40 дена. Многу мами кои заради олеснување на вечерното доење одлучиле да спијат со бебето, мислат дека ја загрозиле „брачната постела“.

Вежбајте со помош на детската количка

Вежбајте со помош на детската количка

Најчест проблем за новите мајки е тоа како да ја вратат својата првобитна тежина.

Корисни совети за новите мајки

Корисни совети за новите мајки

Овие 12 совети кои ќе ви помогнат да бидете добра и расположена мама за вашето бебе…

Сите промени на женското тело после бременост

Сите промени на женското тело после бременост

Првите недели после бременост, телото на жената се менува. Постојат неколку клучни промени кои ги доживува скоро секоја жена:

Потење после бременост

Потење после бременост

Непријатниот мириз е голем проблем откако се породивте. Се туширате постојано но без успех. Под пазувите маицата ви е постојано мокра и мириса лошо. Што е причината?

По бременоста успеала да симне 30 килограми: Ова е нејзината тајна

По бременоста успеала да симне 30 килограми: Ова е нејзината тајна

Прекрасната австралијанка Елиз Тејлор, која е манекенка од редовите на “Victoria’s Secret”, пред извесно време на свет ја донесе ќерката Лила.

За мажите овие фотографии се“одвратни”- Што мислите вие?

За мажите овие фотографии се“одвратни”- Што мислите вие?

Џејд Бил е мајка и уметник која како поддршка за доењето направила фотографии од различни мајки кои ги дојат своите деца.

Како да ја третирате лузната од царски рез

Како да ја третирате лузната од царски рез

Јасно е дека лузната од царскиот рез не може целосно да се отстрани, но со текот на времето таа избледува, а во некои случаи и станува одвај видлива.

Како да го намалите стомакот после царски рез?

Како да го намалите стомакот после царски рез?

Во продолжение ви прикажуваме неколку корисни совети за тоа како да го намалите стомакот по породувањето, особено доколу ви е извршен царски рез:

Колку време трае опоравувањето од царски рез

Колку време трае опоравувањето од царски рез

Доколку бидете оперирани со помош општа анестезија (подразбира губење на осетот за болка, свест, рефлекси и појава на различен степен на мускулна релаксација), веднаш по царскиот рез може да почуствувате гадење, можеби и ќе ви се повраќа, ќе се чуствувате збунето, што е последица на анестезијата. После операцијата вие ќе добиете лекови за намалување на болката, па ќе можете да се одморите. Кратко време после породувањето ќе ви го донесат вашето бебе да го видите. Медицинската сестра ќе ви објасни како треба да го доите легната.

Како изгледаат новороденчињата кога ќе се родат?

Како изгледаат новороденчињата кога ќе се родат?

Она што најмногу го очекувате кога сте во блажена состојба е раѓањето и средбата со вашето бебе.

Powered by WP Bannerize