Powered by WP Bannerize

Кога ќе се роди мекици,кога ќе прооди постапалки

Кога ќе се роди мекици,кога ќе прооди постапалки

Кога ќе се роди вашето дете се прават мекици,но кога тоа ќе прооди се подготуваат постапалки за проодување.

Емотивна приказна: Кога станав мајка, никој не ми кажа дека…

Емотивна приказна: Кога станав мајка, никој не ми кажа дека...

Кога бев бремена, сите живи ме предупредуваа на тоа што ме чека. Предупредувањата ме чекаа каде и да се појавев, дури и од непознати луѓе…

Мозокот на татковците се адаптира на новороденчето- расте сивата маса

Мозокот на татковците се адаптира на новороденчето- расте сивата маса

Студијата направена на Yale University, САД и објавена во Social Neuroscience покажа дека во мозокот на татковците, кои поминуваат време со нивните бебиња се случуваат физички промени, кои ги одразуваат промените во мозокот на мајките.

Татковците се преправаат дека спијат кога бебето плаче

Татковците се преправаат дека спијат кога бебето плаче

Според резултатите од најновото истражување кои можеби ќе ве натераат двапати да погледнете во својот сопруг идниот пат кога ќе станат среде ноќ поради плачот на бебето.

Искрени нешта кои никој не им ги кажува на новите мајки

Искрени нешта кои никој не им ги кажува на новите мајки

Да се биде мајка е најголемиот благослов од бога, а мајчинството е магично искуство.

Исповед на една мајка: Кога родив бебе кошмарите се претворија во среќа

Исповед на една мајка: Кога родив бебе кошмарите се претворија во среќа

Постојано велам дека немам време и нерви да гледам дете.

Слепа мајка прв пат го гледа своето бебе

Слепа мајка прв пат го гледа своето бебе

29- годишната Кејти Бејц од Канада е слепа мајка која со помош на специјални високо-технолошки очила успеа да си го види своето бебенце.

Постпородилна депресија

Постпородилна депресија

Како и да помине породувањето, кога мајката за првпат ке го прегрне своето дете, тоа е чувство на неизмерна радост. Се изменуваат чувства на возбуденост, радост, состојба на психичко напрегање, анксиозност, страв..кои можат да резултираат со неочекувана состојба- депресија.

Колку килограми ќе изгубите со породувањето

Колку килограми ќе изгубите со породувањето

Не можете да се препознаете себе си кога ќе се погледнете во огледало со големиот стомак и многуте отечени делови од телото. Сета надеж ви е фокусирана на породувањето, дека како мала снегулка ќе се стопи се кога ќе се „олесните“. За жал, не е секогаш онака како што планираме.

Мама и бебе после породување

Мама и бебе после породување

Првите неколку дена со вашето бебе можат да бидат многу емотивен период за вас и вашиот партнер. Многу ќе научите и многу треба да работите. Од една страна ќе бидете возбудени конечно и во живо да си го запознаете вашето малечко а од друга страна на вашето тело се уште му треба закрепнување од раѓањето.

Опаѓање на косата после породување

Опаѓање на косата после породување

Речиси 50 проценти од жените после породувањето доживуваат зголемено опаѓање на косата. Оваа појава се случува од првиот до шестиот месец после породувањето.

Powered by WP Bannerize