Powered by WP Bannerize

Постпородилната депресија е можно да се предвиди

Постпородилната депресија е можно да се предвиди

Најновите истражувања спроведени на Универзитетот во Калифорнија на чело со доктор Лора Глин велат дека постои многу успешен начин да се предвиди постпородилната депресија дури и за време на бременоста.

Мајката се чувствува загубено и една година по породувањето

Мајката се чувствува загубено и една година по породувањето

Половина од новопечените мајки по породувањето сериозно страдаат од недостиг на самодоверба, бидејќи не знаат како да се носат со новонастанатата ситуација, покажуваат резултатите од најновото истражување.

Сакајте го своето тело и по бременоста

Сакајте го своето тело и по бременоста

Лузната од царскиот рез, стриите на стомакот или некој килограм повеќе кој се задржал и по бременоста се нешто од кое што најмалку треба да се чувствувате непријатно или пак да се срамите.

Како да си го вратите животот во нормала по породувањето

Како да си го вратите животот во нормала по породувањето

Новороденчето носи промени во животот. Животот по породувањето може да ви се чини тежок и некогаш изгледа невозможно да си најдете време за себе. Многу пати си помислувате дека по раѓањето на детето забавниот живот завршува, но не е така. Еве неколку совети како да си го вратите животот во нормала по породувањето.

Исхрана за време на доење

Исхрана за време на доење

Разновидната и балансирана исхрана е исклучително важна и за доилките и за нивните најмили. Новите мајки треба да бидат силни и издржливи и последно што треба да им паѓа на ум е држењето рестриктивна диета за намалување на тежината. Доилките треба да внесуваат 500 дополнителни калории дневно за да осигурат доволно количество квалитетно мајчино млеко за кревките бебиња.

За време на доење дозволено е намалување само по 2кг месечно

За време на доење дозволено е намалување само по 2кг месечно

Рекордното слабеење по породувањето воопшто не е здраво, особено доколку го доите бебето. За време на доењето организамот би требало да внесува барем од 1.800 до 2.000 калории дневно.

Дали е препорачлива употребата на контрацептивните таблети за време на доење

Дали е препорачлива употребата на контрацептивните таблети за време на доење

Нема сомнеж дека користењето на контрацептивните таблети кои се најчесто комбинација од естроген и прогестерон во извесна мерка ја намалува количината на млеко.

Останете во форма и по породувањето

Останете во форма и по породувањето

Многу жени по породувањето посакуваат да се вратат во истата форма како претходно но на вашето тело му е потребно најмалку три месеци за да се опорави.

Како да си помогнете ако имате болки од доењето

Како да си помогнете ако имате болки од доењето

Доколку сте дел од оние мајки доилки кои имаат болки во градите постои решение и за тоа, наместо ладни облоги користете листови од зелка.

Зелката како лек против болки во градите кај доилките

Зелката како лек против болки во градите кај доилките

Мајките кои дојат многу често се соочуваат со воспалени и болни гради. До воспаление вообичаено доаѓа од преполнетост на градите, застој на млекото, чворови и слични проблеми поврзани со доењето.

Габичната инфекција кај доилките лесно може да се пренесе на бебето

Габичната инфекција кај доилките лесно може да се пренесе на бебето

Иако бебето правилно ја опфаќа ареолата на брадавицата, а сепак за време на доењето постои болка во дојките особено во пределот на брадавицата, можно е да се работи за појава на габична инфекција, чиј најчест причинител е кандидата. 

Powered by WP Bannerize